witamina c dla dzieci

Kwas askorbinowy, czyli popularna witamina C jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Przyjmuje się, że jej średnie zapotrzebowanie w organizmie dorosłej osoby wynosi ok. 60 – 75 mg/h choć jest to zależne od wieku, płci oraz stanu organizmu. Osoby, które powinny przyjmować szczególnie dużo witaminy C to kobiety w ciąży, matki karmiące, dzieci oraz osoby palące papierosy, a także chorujące na nadciśnienie.

Dlaczego witamina C jest tak bardzo ważna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu? Odpowiedź jest bardzo prosta. Niedobór kwasu askorbinowego powoduje osłabienie układu odpornościowego, w efekcie czego wzrasta ryzyko wszelkich infekcji. Ponadto przy niedoborze prawdopodobieństwo zachorowania na choroby serca wzrasta. Pojawiają się również problemy z gojeniem się ran, mogą powstawać owrzodzenia. U dzieci zapotrzebowanie na witaminę C wzrasta wraz z wiekiem.

Do 9 roku życia stężenie to wynosi między 30 a 40 mg/h. Potem jest coraz większe. Co należy więc robić by stężenie witaminy C w organizmie naszych pociech było prawidłowe? Przede wszystkim ważne jest, aby dzieci jadły jak najwięcej warzyw i owoców. Zawierają one bowiem najwięcej kwasu askorbinowego. Jeśli chodzi o owoce to najwięcej witaminy C zawierają: pomarańcza, grejpfrut, cytryna, kiwi, truskawki, czarna porzeczka, agrest, jabłka, maliny, gruszki, banany i śliwki. Z kolei warzywa bogate w witaminę C to: papryka, natka pietruszki, brukselka, brokuły i kalarepa, ale też kapista (świeża lub kiszona), fasolka szparagowa, szpinak, rzodkiewka, cykoria, kalafior, buraki, sałata,pomidor i marchewka.

sok pomarańczowy

Kwas askorbinowy zawarty jest również w wielu ziołach takich jak rokitnik zwyczajny, ziele pokrzywy czy lebiodka pospolita. Jest on obecny także w mięsie i nabiale dlatego codzienna dieta dziecka powinna być bogata w te składniki. Podajmy dzieciom mleko, jogurty (ale takie bez dodatkowych, chemicznych wzmacniaczy smaku), ser (prędzej biały niż żółty).

Witamina c dla dzieci jest ważna, ponieważ odpowiada w dużej mierze za energię, której dzieci jak wiadomo mają bardzo dużo, ale skądś musi się ona jednak brać. Musimy więc dostarczać naszym pociechom samych witamin oraz składników odżywczych. Niedobór witaminy może powodować nie tylko u dzieci, ale i u dorosłych problemy z koncentracją, problem ze snem, a nawet obniżoną sprawność fizyczną.

Witamina C jest szeroko dostępna pod postacią kapsułek

Przykładowo, naturalna witamina C zawarta w aceroli to źródło dawki kwasu askorbinowego, która jest aż 30 razy większa niż w owocach takich jak grejpfrut czy cytryna, a uwalnia się stopniowo przez 12 godzin. Jedna kapsułka aceroli zawiera ok. 100g witaminy C.
Większość z nas witaminę C może kojarzyć z popularnym Rutinoscorbinem, który od lat stosuje się profilaktycznie przeciw przeziębieniu. Dlatego dla wielu zaskakującym okaże się fakt iż udowodniono, że witamina C poza szczególnymi przypadkami, nie jest skuteczna w zapobieganiu czy leczeniu przeziębienia. Może ona jedynie wpłynąć na czas trwania choroby, a konkretnie nieznacznie ją skrócić.

Z witaminą C nie należy przesadzać, ponieważ spożywana w nadmiarze może powodować dolegliwości żołądkowe, biegunkę, nudności, wymioty, a nawet wysypki skórne. Dotyczy to w szczególności kobiet w ciąży bowiem stosowanie dawek witaminy C większych niż zalecane może być szkodliwe dla płodu. Tak więc jak niemal ze wszystkim w życiu, z witaminą C również nie należy przesadzać, ponieważ zamiast sobie pomóc możemy wręcz zaszkodzić.

witamina c

Jest to szczególnie ważne ostrzeżenie w dobie telewizji, radia i internetu

Ze wszystkich stron jesteśmy bowiem zasypywani wszelkimi reklamami, w szczególności leków. Wielu, szczególnie starszych ludzi, daje się łatwo zmanipulować takim zachętom, ponieważ jak wiadomo, większość starszych ludzi ma problemy ze zdrowiem. Jeżeli więc taka osoba słyszy o „cudownym” leku, który wydaje się rozwiązywać wszelkie problemy lecząc konkretne dolegliwości, a przy okazji jest jeszcze w przystępnej cenie, niestety nabiera się na to nie bacząc na skonsultowanie tego ze swoim lekarzem.

Lekarz jednak wie lepiej co jest dla nas dobre. Ma to znaczenie szczególnie w sytuacji kiedy przyjmujemy jakieś leki. Lekarstwa mogą wzajemnie się wykluczać. Niektóre z nich nie mogą być przyjmowane równocześnie z innymi. Takie informacje są oczywiście zawarte w receptach dołączonych do opakowania, których jednak większość z nas po prostu nie czyta, a często wręcz zapomina o ich istnieniu. Warto jednak wyrobić sobie taki nawyk w trosce o własne zdrowie, a nawet życie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here