Kryteria wyboru wózka idealnego - praktyczne podpowiedzi dla przyszłej mamy

Czas oczekiwania na maleństwo jest niezwykle ekscytujący. Na zawsze coś zmieni się w życiu rodziny, a wręcz nowy jej członek może wywrócić dotychczasowy świat swoich rodziców do góry nogami. Emocjonująco może być też na samym etapie wyboru poszczególnych elementów wyprawki dla maluszka. Niektóre z rzeczy nie kosztują zbyt wiele, zatem nie trzeba tak mocno roztrząsać ich zakupu. Jednak kiedy pomyśli się na przykład o wózku, mogą pojawić się spore dylematy.

Zatem jak wybrać wózek dla swojego maleństwa, by być w pełni zadowolonym? Poniżej kilka praktycznych podpowiedzi dla przyszłych rodziców.

Czas kupić wózek

Kiedy kupić wózek dla maleństwa? Z pewnością jeszcze w okresie ciąży – absolutnie nie należy zwlekać z tym aż do narodzin dziecka. Potem będzie zwyczajnie zbyt mało czasu na to, by spokojnie zapoznać się z ofertą sklepów stacjonarnych i internetowych, albo poczytać inspirujące artykuły, jak ten pod wskazanym adresem internetowym: https://zabawkaiwyprawka.pl/blog/kiedy-kupic-wozek-jaki-wybrac.html. Z dobrych rad zawsze warto korzystać, szczególnie w przypadku zakupu tak poważnego jak wózek.

Dobrze jest prześledzić fora internetowe i zapoznać się z opiniami użytkowników różnych modeli wózków, biorąc pod uwagę również różne przedziały cenowe. Wbrew pozorom nie zawsze bowiem najdroższe wózki muszą być tymi najlepszymi. Warto o tym pamiętać i nie kierować się tylko modą czy najbardziej popularną w internecie marką.

Waga wózka i jego rozmiary po złożeniu

Jednym z pierwszych parametrów wózka, na który naprawdę warto zwrócić uwagę, jest po prostu jego waga oraz wielkość po złożeniu. Waga ma o tyle istotne znaczenie, że jeżeli mieszka się w bloku bez windy, wnoszenie wózka do góry może być naprawdę bardzo uciążliwe. A przecież jeżeli ktoś kupi naprawdę designerski i nowy model, raczej nie będzie chciał go zostawiać na klatce schodowej.

Druga ważna kwestia to rozmiar wózka po jego złożeniu. Jeżeli planuje się wycieczki z niemowlakiem gdzieś odrobinę dalej, niezbędne będzie zabieranie ze sobą całego wózka lub tylko dolnej części. Do wielu wózków da się bowiem dopiąć fotelik samochodowy – to jednak rozwiązanie tylko na krótki spacer, gdyż maluszkowi nie będzie zbyt wygodnie.

Wielkość gondoli

Niebagatelne znaczenie dla wygody maluszka ma wielkość gondoli. Współcześnie bardzo często można spotkać wózki z bardzo małą gondolą, a ich nabywcy planują używać tak zwanego głębokiego wózka tylko przez kilka pierwszych miesięcy. Warto jednak pamiętać o tym, że to właśnie wózek z głęboką gondolą jest najlepszym rozwiązaniem dla maluszka na okres jesieni i zimy, ale też wczesnej wiosny.

Dziecku jest tam po prostu zacisznie i przytulnie, warto zatem przeczekać ten trudny pogodowo okres właśnie z wózkiem z gondolą, a do spacerówki przesiąść się wtedy, gdy będzie już naprawdę ciepło. Wybierając gondolę, warto zwrócić uwagę na takie dodatkowe ułatwienia, jak na przykład okienko z siateczką wentylującą.

Koła

Jeden z najważniejszych parametrów podczas wyboru wózka to po prostu koła. Należy dobrać wózek z takimi kołami, które najlepiej sprawdzą się w terenie, w którym najczęściej będzie się spędzało z dzieckiem czas. Jeżeli zatem wózek będzie użytkowany głównie w mieście, w tym również w miejskich parkach z alejkami, z pewnością dobrym wyborem będzie wózek z małymi piankowymi kółkami, które są bardzo skrętne i lekkie.

Jeżeli zaś wózkiem będzie się głównie jeździć po terenach wiejskich, leśnych drogach i łąkach, albo po prostu tam, gdzie jezdnia nie została jeszcze odpowiednio przygotowana (nowe osiedla), lepiej sprawdzają się duże pompowane koła. Z nimi uda się wygodnie manewrować praktycznie w każdym terenie. Wspominając o kołach, warto zwrócić jeszcze uwagę na hamulce. Hamulec powinien być prosty w obsłudze oraz rzeczywiście zabezpieczać wózek przed samowolnym ruchem.

Obicie

Jeszcze jeden dosyć ważny parametr to samo obicie wózka. Elementy powinny być łatwe do zdjęcia i wyczyszczenia lub wyprania, bo po kilku miesiącach używania z pewnością będą wymagały odświeżenia. Warto zwrócić uwagę czy obicie wózka jest wodoodporne, czy chroni przed promieniowaniem słonecznym, oraz czy po prostu ładnie wygląda. Poza wszelkimi technicznymi aspektami wózka przecież ważny jest również jego design.

Współcześni rodzice często wybierają wózki niezwykle nowoczesne, w których dzieci spoczywają w takiej pozycji, że od małego mogą podziwiać świat.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here