Wzrok każdego człowieka wymaga regularnej kontroli. To bardzo ważny narząd, który dostarcza nam nawet 80% informacji o otaczającym nas świecie. Aby jak najdłużej cieszyć się dobry wzrokiem należy pamiętać o regularnych wizytach u okulisty, które pozwolą uchwycić wszelkie zmiany na wczesnym etapie oraz w miarę potrzeby wprowadzić odpowiednie leczenie. Przedstawiamy 5 czynników, które powinny zmotywować nas do umówienia się na konsultacje u specjalisty.
- Słabsze widzenie. Wiele osób zdaje sobie sprawę, że pogorszenie jakości widzenia, negatywnie wpływa na jakość życia, a nawet naraża na niebezpieczeństwo – na przykład podczas jazdy samochodem. Wykonywanie codziennych czynności takich jak odczytywanie etykiet na produktach w sklepie lub wiadomości tekstowych stanowi wtedy coraz większą trudność, prowadząc do zmęczenia i frustracji. Specjalista podczas wizyty kontrolnej zdiagnozuje wadę wzroku oraz zasugeruje najbardziej komfortowe rozwiązanie – najczęściej będzie to korekcja wzroku Warszawa.
- Mrużenie oczu. Jest to sygnał, że z naszymi oczami dzieje się coś niedobrego. Niekiedy ktoś ze znajomych lub rodziny może zwrócić nam uwagę na ciągłe mrużenie oczu. Nawet, jeżeli wydaje nam się, że w dalszym ciągu dobrze widzimy, jest to oznaka zmian w widzeniu, która powinna zmotywować nas do wykonania badań kontrolnych.
- Uczucie suchości. Wielogodzinna praca przy komputerze oraz przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach negatywnie wpływają na stan naszych oczu. Nawet jeżeli tylko sporadycznie odczuwamy uczucie piasku pod oczami, powinno to skłonić nas do poszukania pomocy u okulisty, który przyniesie nam ulgę w przykrych dolegliwościach.
- Rozmazywanie się obrazu. Okresowe zmiany widzenia, takie jak rozpływające się znaki, rozdwojenie się obrazu czy chwilowa mgła zamazująca widok to sygnały, które powinny zmotywować nas do pilnej wizyty u okulisty. Nawet, jeżeli nie towarzyszy im codzienne pogorszenie widzenia. Objawy takie z czasem mogą przybierać na sile, a nawet świadczyć o rozwijającej się poważnej chorobie.
- Pieczenie lub swędzenie spojówek. Najczęściej spowodowane jest zapaleniem spojówek. Może mieć charakter alergiczny, zakaźny, mechaniczny lub bakteryjny. To często diagnozowana choroba, która potrafi znacząco obniżyć komfort życia. Często towarzyszy jej światłowstręt, łzawienie, obrzęk, a nawet ropna wydzielina. Gdy mamy do czynienia z infekcją bakteryjną niezbędne jest podanie antybiotyków w formie maści lub kropli. W przypadku alergicznego zapalenia spojówek ulgę potrafią przynieść leki przeciwhistaminowe.
[Głosów:0 Średnia:0/5]