Jakimi kosmetykami pielęgnować skórę dziecka?

Skóra dziecka po narodzinach, mimo iż w pełni wykształcona, jest dużo bardziej delikatna i narażona na czynniki środowiska niż skóra osoby dorosłej. Dopiero po 4. roku życia skóra dziecka nabiera funkcji bariery ochronnej przed czynnikami chorobotwórczymi. Z tego powodu niezwykle istotne jest dbanie o skórę malucha i ochronę przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi.

Charakterystyka skóry dziecka

Skóra dziecka jest delikatna i wrażliwa, poza tym jest też cieńsza niż skóra dorosłego, przez to jest też bardziej podatna na infekcje, działanie substancji chemicznych oraz warunki środowiskowe. Brak prawidłowego funkcjonowania wykazują również gruczoły potowe. Konsekwencją tego jest problem z prawidłową regulacją temperatury ciała, a także zmniejszone wydzielanie potu i trudność z usuwaniem toksyn z organizmu. Zmniejszona potliwość skutkuje także niższym poziomem nawilżenia, a co za tym idzie tendencją do wysuszania się. Delikatna skóra dziecka jest także pozbawiona melaniny chroniącej przed promieniami słonecznymi, więc jest bardziej narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego.

Pielęgnacja skóry dziecka – kosmetyki

Pielęgnacja wrażliwej skóry dziecka jest bardzo wymagająca. Podczas wyboru kosmetyków należy zwracać uwagę na składniki, jakie zawierają. Zalecane jest stosowanie żeli do kąpieli bez parabenów i alkoholi, a także bez dodatków substancji zapachowych, z których wiele może mieć działanie uczulające. Podobnymi zasadami należy kierować się przy wyborze szamponu. Warto zwrócić uwagę na to, żeby miał pH łez. Takie produkty są już dostępne na rynku. Szampon delikatnie oczyszcza włosy i skórę głowy dziecka, ale nie powoduje podrażnień i nie szczypie malucha w oczy.

Po oczyszczaniu powinniśmy odpowiednio zająć się nawilżeniem skóry dziecka. W tym celu można używać balsamów i kremów pielęgnacyjnych dla niemowląt i dzieci. Krem, ze względu na ochronną funkcję, może mieć bardziej gęstą konsystencję i działanie łagodzące podrażnienia. Najwięcej kremów dla dzieci zawiera w swoim składzie cynk, którego działanie zapobiega i chroni przed odparzeniami pod pieluszką.

W pielęgnacji skóry dziecka istotne jest także, aby kosmetyki były przebadane pod kątem dermatologicznym i pediatrycznym. Takie linie kosmetyków na pewno będą odpowiednie dla delikatnej skóry maluchów.

Poznaj więcej rad jak dbać o skórę dziecka na blogu Sesderma.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here