Jakie dekoracje do akwarium wybrać

Jeśli postanowiłeś hodować ryby i założyć własne akwarium, musisz wiedzieć, w jakie elementy wyposażyć zbiornik, aby zapewnić im należyty komfort bytowania. Okazuje się, że rybom nie wystarczy do życia jedynie woda i pokarm, konieczna jest jeszcze inwestycja w elementy, które staną się nie tylko dekoracją akwarium, ale będą również pełnić funkcję praktyczną. Jednymi z takich jest sztuczna roślinność. Dlaczego warto na nią stawiać? Szczegóły zostały zaprezentowane poniżej.

Sztuczna roślinność – funkcje praktyczne

Każdy, kto dba o akwarium w rybkami, doskonale wie, jak uciążliwe jest utrzymywanie w takim zbiorniku żywej roślinności. Trzeba je nawozić, zapewniać odpowiednie warunki, ryby uwielbiają je podjadać, przez co szybko są zniszczone. Wybierając plastikowe rośliny do akwarium, tego rodzaju problem znika całkowicie, natomiast estetyka i różnorodność w zbiorniku pozostaje wciąż atrakcyjna.

Sztuczną roślinność udaje się z łatwością czyścić, wystarczy wyjąć ją z akwarium i umyć pod bieżącą wodą. Nabywając tego rodzaju dekorację, masz też gwarancję, że do zbiornika z rybami wraz z zielenią nie włożysz niebezpiecznych dla nich pasożytów czy bakterii. Trzeba również dodać, że sztuczna roślinność do akwarium jest tańsza w utrzymaniu, jej nabywanie również wiąże się z mniejszą inwestycją finansową.

Plastikowe rośliny – jakie wybrać?

Jeśli zdecydujesz się ozdobić akwarium sztuczną roślinnością, wybieraj tylko te z bezpiecznego dla ryb materiału. Plastik nie może rozkładać się w wodzie, wydzielać toksycznych substancji, którymi ryby mogłyby się zatruć. Najlepiej kupować te od sprawdzonego producenta, na przykład w sklepach zoologicznych, w tym tych online. Produkt powinien zawierać etykietę z wszelkimi oznaczeniami oraz certyfikatem jakości.

Sztuczna roślinność do akwarium jako dekoracja

Trzeba przyznać, że większość egzemplarzy sztucznych roślin do akwarium można bardzo łatwo pomylić z tymi żywymi. Ich kształty czy kolorystyka do złudzenia przypominają prawdziwe okazy. Dzięki temu akwarium wygląda naprawdę okazale.

Co więcej, sztuczna roślinność może stanowić atrakcyjny element wyposażenia zbiornika nie tylko ze względów wizualnych, ale również dla samych ryb. Te uwielbiają się w nich chować, przepływać, niektóre kompozycje traktują jak miejsce do błogiego wypoczynku.

Aby sztuczne rośliny do akwarium mogły spełniać swoje wszystkie korzystne funkcje, należy je odpowiednio dobierać. O ile ich wygląd jest już kwestia gustu, a różne dekory można łączyć w dowolne kompozycje, miłośnik hodowania rybek akwariowych powinien pamiętać o kilku zasadach. Sztuczne roślinki mają stanowić podłoże akwarium, nie mogą zaś zapełniać zbyt dużo przestrzeni w zbiorniku. Jednym słowem, konieczny jest ich dobór pod względem wielkości i rozmiarów. Plastikowe rośliny muszą być całkowicie bezpieczne dla rybek, nie zaleca się wybierania tych o ostrych kształtach czy zakończeniach ani o zbyt chropowatej strukturze. Najlepiej sprawdzą się te elastyczne, gumowe, z którymi kontakt nie stanowi żadnego zagrożenia dla pływających rybek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here