Żwirek dla kota

Żwirek to podstawowy element w wyposażeniu każdego kociego opiekuna i opiekunki. Stanowi on istotny składnik kociej kuwety, a jego zadaniem jest wchłanianie nieczystości i cieczy, zbrylanie ich oraz ułatwienie ich usuwania. Ponadto, żwirek może absorbować zapachy oraz w inny sposób zwiększać komfort wynikający z faktu posiadania kociej toalety. Poniżej przyglądamy się tematowi kocich żwirków – podpowiadamy jakie ich rodzaje znajdziesz w sklepach, w czym tkwi różnica pomiędzy nimi oraz jaki typ żwirku warto wybrać. 

Żwirki dla kotów – kiedy i jakie warto stosować

Wśród dostępnych żwirków dla kotów można wyróżnić kilka ich typów. Podstawowym podziałem jest oczywiście podział na żwirki niezbrylające oraz zbrylające. Pierwsze z nich – żwirki niezbrylające – to produkty o wysokim stopniu pochłaniania wilgoci. W trakcie absorpcji nie powstają żadne grudki, a żwirek utrzymuje swój wyjściowy stan. Jest także idealny pod kątem absorpcji nieprzyjemnych zapachów. 

Pewnym kłopotem może być jednak fakt, że żwirki niezbrylające są bardziej wymagające w czasie sprzątania. Sprzątanie kuwety wymaga usunięcia całego znajdującego się w niej żwirku. Ponadto, sam żwirek może z czasem zacząć pylić, zwłaszcza jeśli Twój pupil ma odruch zakopywania swoich odchodów. Wówczas, żwirki niezbrylające mogą podrażniać kocie drogi oddechowe. 

Dla odmiany, żwirki zbrylające to produkty, które po kontakcie z cieczą wytwarzają niewielkich rozmiarów grudki. Są one zbite do dość wytrzymałej postaci, do ułatwia ich sprzątanie. Wyczyszczenie kuwety nie wymaga wymiany całego żwirku na nowy, a jedynie tej części, która uległa już zbryleniu. 

Po usunięciu zbrylonych grudek należy uzupełnić poziom żwirku w kuwecie. Warto podkreślić, że żwirki zbrylające się są statycznie częściej wybierane. Posiadają jednak swoje słabe strony, wśród których niezwykle ważna jest tendencja do przyklejania się bryłek do kuwety. Może to utrudniać czyszczenie kuwety oraz usuwanie napęczniałych grudek. 

Surowiec wykorzystany w produkcji żwirku 

Dostępne żwirki można podzielić na podstawie materiału wykorzystanego do ich produkty. Pod tym kątem, największą popularnością cieszą się żwirki bentonitowe, drewniane oraz silikonowe. 

Żwirek bentonitowy został wykonany z naturalnych skał osadowych, odznaczających się wysokim stopniem absorpcji cieczy. Są także wysoce skuteczne w absorpcji zapachów. Pod kątem właściwości fizycznych, żwirek bentonitowy przypomina zwykły żwirek kamienny, złożony z licznych drobinek. Dostępne żwirki mogą odznaczać się odmienny stopniem granulacji oraz tempem zbrylania.

Żwirek drewniany to produkt wysoce ekologiczny, wykonany z drewna i ścinek drewnianych. Najlepszej jakości są żwirki sosnowego lub świerkowe. Oprócz wysokiego stopnia absorpcji, mogą się także poszczycić ładnym zapachem, który emitują po wyjęciu z opakowania. Jest to lekko żywiczny aromat, który dobrze zakrywa zapachy emitowane przez kocie odchody. Żwirki drewniane są dostępne zarówno w wersji zbrylające jak i niezbrylającej. 

Żwirki silikonowe, wbrew temu co sugeruje ich nazwa, nie zostały wykonane z silikonu, ale z silikażelu – specjalnego typu żelu krzemionkowego. Materiał ten jest obojętny chemicznie i nie wytwarza żadnego zagrożenia w kontakcie ze skórą zwierząt. Jest także wysoce wodochłonny oraz idealny w pochłanianiu brzydkich zapachów.

Osobom poszukujących żwirków dobrej jakości, polecamy sięgnąć po żwirki bentonitowe, drewniane i silikonowe z oferty AquaelZoo. Oferta sklepu aquaelzoo.pl zawiera również żwirek dla kota kukurydziany, cieszący się wzrastającą popularnością

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here