Foteliki tyłem do kierunku jazdy – trzy najczęściej powtarzane mity

0
1124

Wokół fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy, określanych również jako foteliki RWF (ang. Rear Way Facing), narosło mnóstwo mitów. Błędne przekonania dotyczą m.in. różnic w bezpieczeństwie między sprzętem tyłem i przodem do kierunku jazdy, problemów z dopasowaniem do modelu auta czy też komfortem najmłodszych pasażerów. Czas obalić najpopularniejsze z nich.

Mit nr 1: Foteliki montowane tyłem i przodem do kierunku jazdy zapewniają taki sam poziom bezpieczeństwa

Obecność fotelika zawsze jest lepsza niż jego brak. Przeprowadzono jednak szereg profesjonalnych badań oraz przeanalizowano statystyki wypadków, a wyniki jednogłośnie wskazują, że foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy są znacznie bezpieczniejsze niż te ustawione przodem do kierunku jazdy. Ponadto nawet kilkukrotnie zmniejszają ryzyko śmierci dziecka lub odniesienia poważnych obrażeń.

Z czego wynika taka sytuacja? Okazuje się, że ustawienie fotelika tyłem do kierunku jazdy lepiej zabezpiecza odcinek szyjny oraz głowę dziecka, a to właśnie te części są znacznie delikatniejsze niż u dorosłych i przez to bardziej narażone na urazy podczas wypadku. Przy takim montażu zostają również zredukowane siły oddziałujące na ciało dziecka podczas zderzenia. Dla nieprzekonanych – warto obejrzeć kilka filmików obrazujących przebieg wypadku z różnymi rodzajami fotelików.

Mit nr 2: Dziecko nie będzie czuło się komfortowo, jadąc tyłem do kierunku jazdy

Wielu rodziców jako główny argument przeciw fotelikom samochodowym RWF podaje fakt, iż dziecko nie będzie miało kontaktu z rodzicami oraz nie będzie mogło obserwować mijanych krajobrazów, przez co podróż będzie dla niego znacznie mniej komfortowa. Takie stwierdzenie mija się jednak z prawdą, ponieważ dziecko siedzące przodem do kierunku jazdy także ma dość ograniczone pole widzenia, zwłaszcza gdy znajduje się przed nim siedzenie mamy lub taty.

Jadąc tyłem do kierunku jazdy, maluch może podziwiać krajobraz przez tylną i boczną szybę. Rodzice nie powinni również martwić się o brak kontroli nad dzieckiem, zwłaszcza jeśli wybrali pasy z systemem zabezpieczeń. W samochodzie można zamontować specjalne lusterka, które pozwolą na obserwację dziecka.

Mit nr 3: Fotelik RWF nie pasuje do większości samochodów i jest trudny w montażu

Faktem jest, że na polskim rynku wybór fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy jest nadal dość niewielki w porównaniu z ofertą fotelików przodem do kierunku jazdy. Może zdarzyć się, że rzeczywiście nie znajdzie się żaden sprzęt tego typu, który będzie pasował do samochodu, jednak są to raczej rzadko spotykane sytuacje.

Montaż fotelika RWF wcale nie jest trudny i nie wymaga specjalnych umiejętności. Niektóre modele można montować także na popularnej bazie Isofix. Dobrym pomysłem jest udanie się do sklepu i poproszenie sprzedawców o dopasowanie fotelika oraz instrukcje montażowe. Dobrze zamontowany fotelik to gwarancja bezpieczeństwa dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here