Minecraft to survivalowa gra rozgrywająca się w otwartym świecie, która w ostatnich latach zdobyła serca i umysły najmłodszych graczy na całym świecie. Począwszy od Stanów Zjednoczonych, przez państwa europejskie, a na Japonii i Korei Południowej kończąc – w dzisiejszych czasach ciężko jest znaleźć młodego 12-13 latka, który by nie znał Minecrafta. Ba, ciężko znaleźć 13-latka, który w Minecrafta nigdy nie grał.
Ta wydana przez Mojang w 2009 roku gra przez ostatnie lata stała się prawdziwym fenomenem sprzedażowym, sprzedając się w zawrotnej liczbie kilkudziesięciu milionów kopii. Wielu ekspertów i socjologów zajmujących się grami zastanawiało się co może być przyczyną, że to właśnie tak niepozorna i prosta graficznie gra jak Minecraft, która nie posiadała de facto żadnej fabuły, stała się tak dużym fenomenem. W końcu cały Minecraft jest przecież grą, która nie posiada żadnych celów.
Minecrafta nie da się skończyć i zwyciężyć
Kluczowym aspektem i elementem każdorazowej rozgrywki jest przetrwanie. Gracz musi zbudować sobie schronienie: na początku prosty dom lub jaskinię, a z czasem coraz większe i bardziej czasochłonne budowle. Grając w Minecrafta musimy również pamiętać o zbieraniu potrzebnych nam surowców oraz o jedzeniu bez którego długo nie przeżyjemy. Nie można też zapomnieć o mnóstwie nocnych potworów, które skutecznie utrudniają nam rozgrywkę w nocy, często zmuszając do przeczekania tej pory dnia w naszej kryjówce.
Wielu z socjologów odpowiedzi na fenomen Minecrafta doszukuje się w mechanice gry, która polega na budowaniu czegokolwiek się tylko chce ze specjalnych kwadratów (klocków). Ciężko nie odnieść wrażenia, że jest to pomysł i rozwiązanie bardzo zbliżone do klocków lego. Jest to więc zabawa w której bardzo ważną role odgrywa kreatywność, która rozkwita najbardziej właśnie w młodym wieku – stąd zapewne tak ogromna popularność Minecrafta właśnie w tym przedziale wiekowym.
Razem z popularnością gry przyszły również liczne nagrody. W latach 2010-2012 zdobyła ona mnóstwo nagród i wyróżnień, m.in nagrodę dla najlepszej gry niezależnej 2010 roku od Indie DB czy nagrodę „casualowej gry roku” za 2012 rok.
Sukces Minecrafta został oczywiście szybko dostrzeżony przez większych graczy na rynku, którzy chcieli możliwie jak najszybciej wykupić tę kurę znoszącą złote jaja. Pierwszy był Microsoft, który w 2014 roku zakupił firmę Mojang AB za zawrotną wówczas kwotę 2,5 miliarda dolarów amerykańskich.
Bardzo ważnym elementem marki Minecraft są bez wątpienia zabawki Minecraft, które już w 2010 roku zaczęły być sprzedawane największym fanom tej niecodziennej gry. Obecnie w sprzedaży można znaleźć nie tylko zabawki Minecraft, ale również książki i tematyczne klocki Lego traktujące o tej grze.
Minecraft stał się tak dużym fenomenem, że zaczęły nawet powstawać gry opowiadające o grze. Pierwszą z nich wydało studio Telltale Games w latach 2015-2016 znane z takiego hitu sprzedażowego jak The Walking Dead. Gra o jakże prostym i wymownym tytule „Minecraft: Story Mode” składała się z kilku odcinków i okazała się bardzo popularnym tytułem, który doczekał się ostatnio premiery na Netflixie jako jeden z pierwszych tytułów growych na tę platformę streamingową.
Wśród zabawek firmowanych marką Minecraft można znaleźć naprawdę mnóstwo różnorodnych pozycji. Najbardziej oczywistą i jednocześnie jedną z najlepiej się sprzedających są figurki z postaciami z gry Minecraft. Rozmiary takich figurek wahają się od kilku centymetrów do nawet kilkudziesięciu. Wykonane są najczęściej z kolorowego plastiku, a ich cena rozpoczyna się już od kilkunastu złotych. Wybór samych figurek jest ogromny. Mamy tu do czynienia z takimi postaciami Steve oraz Diamentowy Steve, Enderman, Zombie, Iron Golem, Creeper, Pigman czy znana wszystkim graczom Minecrafta świnia.
Drugim typem zabawek związanych z Minecraftem są maskotki i pluszaki. Podobnie jak w przypadku figurek, tak i tu mamy do wyboru kilkadziesiąt różnych modeli nawiązujących do postaci z gry. Maskotki te czasami sięgają naprawdę dużych rozmiarów, często przekraczających jeden metr.
Popularnymi zabawkami są również wspomniane wcześniej klocki. Firmą, która sprzedaje najwięcej klocków firmowanych Minecraftem jest oczywiście Lego. Oferuje on takie zestawy klocków jak np. Grzybowa Wyspa, Kurnik czy Jaskinia Zombie.
Minecraft to oczywiście również wszelkiego rodzaju ubrania i inne elementy odzieży. Najczęściej spotykane są oczywiście plecaki, czapki i koszulki z nadrukowanymi na nimi motywami z gry. Są oczywiście i inne gadżety, takie jak kubki czy smycze, a nawet bardziej kuriozalne, jak bielizna czy skarpety.