Spacerówka dla noworodka może posłużyć wam nawet przez dwa, trzy lata. Wielu z nas zastanawia się, jak wybrać spacerówkę odpowiednio do wieku i zapotrzebowania dziecka?
Spacerówki są to modele bez osobnej gondoli, wybór w tej kategorii jest bardzo duży. Podobnie jak wśród wózków dziecięcych wielofunkcyjnych są różne modele spacerówek, o różnych parametrach, a nawet przeznaczeniu. Przede wszystkim wszystkie artykuły dziecięce muszą nie tylko się podobać, ale co najważniejsze, spacerówki muszą być bezpieczne i wygodne dla dziecka, lekkie, zwrotne i odpowiednio dopasowane. Wiadomo, że wózki spacerowe dla dzieci, które właśnie zaczęły siadać będą inne, niż dla tych, które sprawnie chodzą. Oddzielną grupą są np. spacerówki, które umożliwiają użytkowanie dla dzieci poniżej szóstego miesiąca życia. A więc czym tak naprawdę się różnią i na co zwrócić uwagę na zakupach spacerówki?
Bezkompromisowa większość takich spacerówek przeznaczona jest dla niemowląt, które samodzielnie siedzą. Wózki dla naszych pociech mają siedzisko z możliwością regulacji pozycji – często nawet rozłożenia do pozycji poziomej, a także pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa i barierkę. Większość takich wózków spacerowych nie jest przeznaczona do wożenia noworodków i niemowląt, które nie potrafią same usiąść – chyba że można do nich dokupić i wpiąć tzw. miękką gondolę, która przypomina płaskie nosidło z rączkami do przenoszenia i śpiworkiem w komplecie. Boki takiej gondoli nie są tak twarde, jak w przypadku gondoli klasycznej, ale również są usztywnione. Dno jest sztywne i płaskie, twarde jak w klasycznej gondoli – można na nim dodatkowo ułożyć niemowlęcy materacyk, jeśli nie ma go w komplecie. Kupując spacerówkę tego typu, warto zwrócić uwagę nie tylko na sterowność wózka, wielkość kół, ich rozstaw, ilość akcesoriów, ale też na wymiary miejsca do siedzenia i leżenia. Im więcej przestrzeni wokół dziecka, tym większa szansa, że wózek dłużej posłuży. Trzeba też zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie wózka, dopuszczane przez producenta (najczęściej jest to 15 kg).
To modele spacerówek z siedziskiem, które przystosowane jest dla najmniejszych niemowląt. Normy dla wózków spacerowych tego typu mówią, że kąt rozwarcia pomiędzy siedziskiem a oparciem musi mieć co najmniej 150˚, a siedzisko musi mieć system szelek bezpieczeństwa. Na co zwracać uwagę podczas zakupów spacerówki? Przede wszystkim na to, jak rozkłada się oparcie (czy rzeczywiście na płasko) i czy jest sztywne, ale na tyle miękkie, że dziecku będzie w nim wygodnie. Ważne jest zwłaszcza to, czy maluszek nie będzie uciskany przez żaden z elementów stelaża. Liczy się także przestronność. W standardowej gondoli miejsca jest tyle, by dziecko miało swobodę ruchów. W spacerówce rozłożonej do pozycji leżącej musi być go równie dużo. Koła powinny być dobrze amortyzowane, a dno nie może być tuż przy ziemi. Jeśli producent deklaruje, że wózek inny niż gondola nadaje się dla noworodka, warto sprawdzić, czy ma na to dowody, np. pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.
[Głosów:2 Średnia:1/5]