karmienie noworodka

Kobiety i dziewczyny próbujące odnaleźć się w nowej dla nich roli matki potrafią poświęcać długie godziny na przeglądanie stron internetowych i czytanie gazet związanych właśnie z rodzicielstwem. Chcą bowiem jak najlepiej zająć się swoim dzieckiem. Zamierzają zrobić dla niego wszystko, byleby tylko wesprzeć jego rozwój i pomóc mu prawidłowo rosnąć. Często ich obawy związane są z samym procesem karmienia, który wydaje się im być bardzo skomplikowany i trudny. Jak zatem powinien on wyglądać?

Jakimi zasadami rządzi się prawidłowe karmienie noworodka?

Co ile godzin należy mu podawać kolejne porcje posiłku i jaką muszą mieć one wielkość? Poznając odpowiedzi na te wszystkie często zadawane przez młode mamy pytania, można jeszcze lepiej przygotować się do swojej nowej roli i znacznie się uspokoić. No to zaczynajmy!

Dziecko, które dopiero co opuściło brzuszek swojej mamy, jest jeszcze maleńkie, dlatego wszystkie jego organy nie mają jeszcze prawidłowego dla nich rozmiaru. Rosną razem z samym maluszkiem. Póki co żołądek noworodka przypominać może swoją wielkością jego własną rączkę, dlatego też nie należy go przesadnie zapełniać i na siłę wypełniać. Zazwyczaj daje to odwrotny skutek. Podając maluszkowi nieodpowiednio duże porcje posiłków, można mu tylko zaszkodzić i doprowadzić do jego częstszych kolek, niestrawności czy bólów brzuszka.

Nie da się bowiem zaspokoić apetytu na zapas. Nawet dorosły człowiek, którego żołądek ma znacznie większy rozmiar, po zjedzeniu bardzo wysokokalorycznego posiłku już po paru godzinach może zacząć odczuwać głód, wcześniej tylko mając problemy z mdłościami lub innymi dolegliwościami typowo żołądkowymi. Jeśli dziecko jakimś cudem zje zbyt dużo, pokarm po prostu mu się uleje. Jego organizm nie zdoła go strawić i będzie chciał się go jak najszybciej pozbyć.

Szczególnie często takie reakcje zdarzają się podczas karmienia dziecka mlekiem modyfikowanym. To pochodzące z piersi mamy jest bowiem znacznie szybciej i lepiej trawione. A jak poznać, że dziecko jest głodne i trzeba mu podać kolejną porcję posiłku? Wystarczy zwracać uwagę na jego reakcje. Maluszek sam zdoła poinformować swoich rodziców o odczuwalnym głodzie – zacznie np. charakterystycznie cmokać lub wykonywać ruchy przypominające ssanie piersi mamy.

dziecko śpi

Karmienie noworodka powinno też uwzględniać odpowiednie porcje i wielkości wszystkich posiłków. Zaraz po urodzeniu dziecięcy żołądek jest jeszcze maleńki, dlatego nie potrzebuje wysokokalorycznych potraw, aby całkowicie się zapełnić. Ogólnie przyjęta zasada brzmi tak – na kilogram masy ciała dziecka powinno przypadać początkowo niecałe sto kilokalorii jedzenia. Jeżeli jednak przy pierwszych dniach życia maluszek będzie jeść nieco mniej, nie jest to objaw niepokojący – często tak właśnie się zdarza i ten gorszy apetyt należy po prostu przeczekać.

Stopniowo należy oczywiście podwyższać kaloryczność podawanych dziecku posiłków. Maluszek sam zacznie się tego domagać, pokazując swoim rodzicom, że po prostu jest głodne. Już po pierwszym tygodniu życia wartość jego pokarmów powinna wynosić do 70 ml mleka na dobę. W kolejnych tygodniach będzie ona jeszcze większa, a podczas ostatnich dni pierwszego miesiąca życia dziecka zostanie zwiększona nawet dziesięciokrotnie.

Najlepszym sposobem zapewniania dziecku dostatecznej ilości energii i potrzebnych mu do życia składników odżywczych jest karmienie go w sposób naturalny. Nie każda mama ma jednak do tego odpowiednie predyspozycje. Czasem to problemy zdrowotne nie dopuszczają do tworzenia się w jej piersiach pokarmu, przez co trzeba go wtedy zastępować mlekiem modyfikowanym. Wbrew pozorom karmienie dziecka takim produktem może być znacznie prostsze.

karmienie

Dużo łatwiej jest skontrolować ubywający pokarm z butelki, aniżeli zastanawiać się nad tym, kiedy należałoby odciągnąć maluszka od piersi. Tak naprawdę jednak dziecko samo wie dobrze o tym, kiedy jest już najedzone. Jeżeli samo odwraca swoją główkę od piersi, nie należy go do niej przyciągać. Swój pełny żołądek może też prezentować w inny sposób – np. zasypiając podczas samego karmienia. Ludzki organizm jest naprawdę bardzo mądry. Sam wie, jak o siebie zadbać i nie pozwoli nikomu na zrobienie mu krzywdy.

Karmienie noworodka zawsze wzmaga spory niepokój wśród młodych mam. Niejednokrotnie myślą one o tym, czy ich maluszek spożywa odpowiednią ilość pokarmów, bo nie chcą, by zabrakło mu jakichkolwiek substancji odżywczych. O to na szczęście nie trzeba się martwić. Każda młoda mama szybko się przekona o tym, jak inteligentny potrafi być dziecięcy organizm.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here