Wózek dla dziecka

Z kupnem idealnego wózka dla dziecka jest trochę tak, jak z kupnem samochodu. Marka i model ma znaczenie, bo przekłada się na cenę (wózki znanych firm są po prostu droższe). Podobnie rzecz wygląda w przypadku wszelkich udogodnień, które w wózkach można spotkać (np. możliwość „wpięcia” do ramy wózka fotelika samochodowego, obecność dodatkowych amortyzatorów, zwiększona zwrotność itp). One również warunkują cenę, jaką za konkretny model trzeba zapłacić.
Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje (typy) wózków dziecięcych – tzw. gondole (w których dzieci wożone są w pozycji horyzontalnej, czyli po prostu „na leżąco)” oraz wózki typu „spacerówka” (w których dziecko wożone jest w pozycji siedzącej). Obecnie coraz częściej można spotkać również wózki typu „dwa w jednym”, będące połączeniem wózka „gondoli” i „spacerówki” lub nawet wózki typu „trzy w jednym”, które w zależności od zamontowanej części mogą pełnić rolę „gondoli”, „spacerówki” i nietypowej „spacerówki”, (która powstaje w wyniku wpięcia w ramę wózka fotelika samochodowego dla niemowląt). Zaletą tych ostatnich jest możliwość szybkiego i łatwego poruszania się z dzieckiem samochodem, bez konieczności wożenia i montowania dodatkowych elementów wózka (po wyjęciu fotelika z samochodu, wystarczy go wpiąć w ramę wózka i już można spokojnie np. zrobić zakupy). Wadą tego typu rozwiązań jest jednak brak, pożądanej w początkowym rozwoju dziecka, pozycji leżącej. Dlatego, rozwiązania tego typu nie są więc generalnie dzieciom polecane.
Z kolei wózek „spacerówka” służy do przewożenia dziecka, które potrafi samodzielnie siedzieć (nie siadać, a siedzieć). Wózki spacerowe, podobnie jak i w przypadku „gondoli” czy wózków „2 lub 3 w 1”, mogą być tańsze lub droższe, w zależności od posiadanych parametrów i towarzyszących udogodnień. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku również niepowtarzalny design, który cenę wózka potrafi podnieść nawet dwukrotnie. Wózki spacerowe tanie nie muszą się znacznie różnić funkcjonalnością od tych „droższych”. Cenę wózków windują przede wszystkim: marka, dodatkowe „bajery” w postaci toreb, uchwytów, śpiworków itp.Dlatego przed wyborem idealnego modelu, warto się nad pewnymi kwestiami zastanowić. Po pierwsze – na jakiej podstawowej funkcjonalności nam zależy (na lekkości, a może raczej na zwrotności?), po drugie – czy wózek musi wyglądać na modny czy nie ma to dla nas specjalnego znaczenia i po trzecie (chyba najważniejsze) – jaki jest nasz próg cenowy, którego nie możemy albo nie chcemy przekroczyć. Warto sobie uświadomić, że większość dzieci, w chwili opanowania umiejętności samodzielnego chodzenia, z wózka będzie korzystać już niechętnie. Oczywiście w dalszym ciągu będzie od przydatny jeśli np. będziemy nim wozić dziecko do żłobka czy przedszkola albo np. na wakacjach. Może się jednak okazać, że po tym jak dziecko zacznie już samodzielnie chodzić, nie będziemy go już tak naprawdę używać i potrzebować wcale. Dlatego przed zakupem idealnego wózka, warto się nad tym faktem nieco zastanowić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here