zabawy dla dzieci

Dzieci, nasze pociechy, które na każdym kroku swojego rozwoju uwielbiają się bawić. W zależności od tego, ile dziecko ma lat, zabawy te kształtują się inaczej. Każde dziecko jest zainteresowane czynnościami na swoim etapie rozwoju. Nie można proponować małemu dziecku zabaw stworzonych dla starszych, jak i również nie da się wymagać od małego dziecka, żeby zainteresowało się tym co w starszym wieku robią jego koledzy. Każde dziecko lubi zabawki. Każde dziecko lubi również, jak my dorośli zajmujemy się nim, poświęcając mu czas na zabawę.

Najchętniej jednak dzieci bawią się ze swoimi rówieśnikami. To dla nich doskonała rozrywka, najmłodsi dogadują się w swój przezabawny sposób nie zawsze zrozumiały dla tych starszych. Z kolei starsze dzieci zajmując się zabawą ze swoimi rówieśnikami najczęściej wybierają już takie, które nie tylko bawią ale i uczą.

Dzieci bawią się w różnych miejscach. Często jest to przedszkole, plac zabaw, podwórko, czy szkoła. Jednym z miejsc, w których jednak bawią się najczęściej to zacisze domowe. Dzieci w domu muszą urozmaicać sobie czas, a przede wszystkim urozmaicać sobie zabawy. Nie mogą ciągle wykonywać tych samych czynności w kółko bo byłoby to dla nich nużące.

gry dla dzieci

Gry i zabawy dla dzieci w domu

1. Masa balonowa-bardzo dobra alternatywa dla znanych baniek mydlanych. Chyba większość dzieci uwielbia tak zwanego rodzaju gluty (slime). Dzieciaki świetnie się tym bawią dostarczając przy okazji wielu bodźców sensorycznych. W przypadku tej zabawy masę mogą wykonać samodzielnie lub pod czujnym okiem rodzica.

2. Żelowy zgniatacz balonowy-to stosunkowo niedawno odkrycie. Wcześniej były już gniotki z mąki i ryżu. Jednak ten z żelatyny to prawdziwy hit. Do wykonania takiego cuda potrzebne są przezroczyste balony kolorowe cekiny lub brokat, żelatyna, woda, miseczka, butelka, lejek. Młodsze dzieci będą potrzebowały do pomocy w przygotowaniu kogoś dorosłego, te starsze jednak świetnie poradzą sobie same.

3. Kamienne litery- ten pomysł jest ciekawym wykorzystaniem naturalnych elementów przyrody. W ten sposób doskonale wprowadzamy dziecko w świat natury. Alfabet można również wykonywać przy pomocy plasteliny. Wtedy układamy na kartce poszczególne literki cyferki czy wyrazy. Dziecko bawiąc się w ten sposób uczy się. A jak wiadomo mały człowiek zapamiętuje bardzo szybko. Taka nauka poprzez zabawę jest doskonałym pomysłem.

4. Wyławianie fasoli- kolejna zabawa z naszym dzieckiem, która również daje sporo pożytku w tym przypadku pod względem logopedycznym. Do jednego kubeczka wsypujemy fasolę. Zabawa polega na tym że dzieci poprzez słomkę zasysają powietrze w taki sposób , aby zassać do końcówki słomki fasolkę i przenieść ją do następnego kubeczka nie dotykając jej palcami. Zabawa nie należy do najłatwiejszych, jednak poprzez stosowanie treningu na pewno szybko spodoba się naszym dzieciakom.

5. Farby które rosną-ta zabawa to iście twórczy eksperyment. Na pewno zainteresuje nie jednego. Polega ona na samodzielnym wykonaniu farb. Wbrew pozorom wykonanie takiej farby jest bardzo proste. Potrzebne będą nam składniki które wszyscy mamy w domu. Dzieci muszą przygotować porcję soli, porcję mąki, porcję wody. Wszystko oczywiście w takich samych ilościach. Składniki należy starannie ze sobą połączyć, dodać do nich barwnik spożywczy lub kolorową kredę i do dzieła. Po namalowaniu obrazka należy wypiec go w kuchence mikrofalowej przez około 30 sekund. W ten sposób farby twardnieją i unoszą się tworząc wspaniały efekt spieczenia.

gry i zabawy dla dzieci

6. Piankolina z mąki- kolejny bardzo prosty przepis aby nasze dzieci zajęły się czymś wyjątkowym. Bierzemy kilogram mąki ziemniaczanej, jedno opakowanie pianki do golenia, oraz trochę płynu do mycia naczyń. Łączymy wszystkie składniki w jakiejś dużej misce i voila. Z piankoliny tworzymy wszelkiego rodzaju babki, budowle, odciskamy rączki, możemy bawić się w niej małymi autkami, możemy dosypywać do niej brokatu, barwników spożywczych i tak dalej. Zabawa z taką piankolina daje ogromną radość młodszym, starszym, średnim i najstarszym.

7. Odrysowywanie cieni. Jak sama nazwa mówi, czy to słońce, czy sztuczne światło z lampki-każde na da się, aby odrysować dzięki niemu cień. Najlepiej położyć na podłodze kartki, ustawić na kartkach ulubione przedmioty, dać dzieciom ołówki i do dzieła.

8. Wkręcanie śrubek, majsterkowanie-do tego potrzebne będą nam takie przybory jak kawałek styropianu, duże śrubki i nakrętki od plastikowych butelek, pomoc taty. W nakrętkach należy zrobić dziurki i przykręcać śrubkami do styropianu. Ten sposób zabawy preferowany jest jednak dla starszych dzieci. Nie można dać tym małym śrubek, ani różnej wielkości nakrętek od napoi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here