Czym jest kriolipoliza

Kriolipoliza to metoda, która polega na chłodzeniu tkanek tłuszczowych. Celem zabiegu jest doprowadzenie do lipolizy, czyli ich rozpadu. Wynikiem zabiegu jest widoczna redukcja tkanki tłuszczowej. Podczas mrożenia dochodzi do uwolnienia lipidów z komórek tłuszczowych i ich transportu przez układ limfatyczny. Kriolipoliza niszczy wyłącznie komórki tłuszczowe, oszczędzając pozostałe tkanki. Warto poznać nieco bliżej specyfikę zabiegu, który cieszy się coraz większą popularnością.

Zabieg kriolipolizy

Tak naprawdę kriolipoliza jest zabiegiem, który nie wymaga wcześniejszych badań czy specjalnego przygotowania. Czas trwania zabiegu wynosi około 60 minut. Do miejsca, z którego chcemy pozbyć się tkanki tłuszczowej, przykładany jest specjalny aplikator, który zasysa tkankę. Aplikator pobiera ciepło z komórek. Celem zabiegu jest doprowadzenie do obumarcia komórek przez ich odpowiednie schłodzenie. Nasycone kwasy tłuszczowe, które znajdują się w komórkach tłuszczowych, są szczególnie wrażliwe na działanie niskiej temperatury. Pozostałe tkanki wykazują dużo wyższą odporność na zmianę temperatury. Dzięki temu kriolipoliza umożliwia usunięcie komórek tłuszczowych bez niszczenia sąsiadujących tkanek. Zamrożone komórki tłuszczowe są stopniowo wydalane z organizmu, co prowadzi do widocznego zmniejszenia grubości tkanki tłuszczowej.

Wskazania do zabiegu

Warto podkreślić, że kriolipoliza nie jest zabiegiem dla osób, które chcą pozbyć się tkanki tłuszczowej z dużej powierzchni ciała. Efekty zabiegu są najlepiej widoczne na niewielkich obszarach. Zabieg jest przeważnie wykonywany na brzuchu, „boczkach”, w dolnej partii bioder oraz górnej partii ud. Zabieg nie jest zalecany osobom, które chcą zmniejszyć obwód ud lub bioder.

Zabieg może wykonać lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta lub kosmetyczka. Oczywiście osoba taka musi posiadać wiedzę dotyczącą przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu oraz partii ciała, na których można wykonać kriolipolizę. Musi również umieć rozpoznać uszkodzenia, zmiany i podrażnienia na skórze, które wykluczają wykonanie zabiegu.

Kriolipoliza jest zabiegiem nieinwazyjnym oraz bezbolesnym. W trakcie i po zabiegu można czuć pewien dyskomfort. Może też pojawić się zaczerwienienie oraz siniaki na skórze. Niemniej jednak tuż po kriolipolizie pacjent może kontynuować swoją codzienną aktywność.

Ilość zabiegów

Ilość zabiegów potrzebna do osiągnięcia efektu jest zależna od obszaru, z którego chcemy pozbyć się tkanki tłuszczowej. W przypadku wałeczków tłuszczu w talii wystarczy po jednym zabiegu na każdą stronę. Aby usunąć komórki tłuszczowe z brzucha oraz z dolnej części pleców niezbędne będzie wykonanie dwóch zabiegów.

Pierwsze rezultaty zabiegu są widoczne po 2-3 tygodniach. Komórki tłuszczowe są stopniowo usuwane z organizmu przez makrofagi i następnie metabolizowane. Tempo tego procesu jest bardzo indywidualne dla każdego pacjenta. Nie można go z góry określić w sztywnych ramach. Niemniej jednak efekty miejscowego usuwania tkanki tłuszczowej z pewnością zadowolą znaczną większość osób walczących z nadmiarowym „tłuszczykiem”.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here