aplikacje dla dzieci

Aplikacje dla dzieci to proste programy w urządzeniach mobilnych, jak telefon czy tablet. Często kojarzone są przez rodziców z nieodpowiednimi grami, mającymi zły wpływ na ich potomka. Specjaliści podkreślają, że dziecko, które spędza zbyt wiele czasu przed ekranem urządzenia, może wpaść w uzależnienie od multimediów. Ponadto sama treść, z którą się styka, bywa dla tak małego człowieka niebezpieczna.

Wszystko to jest oczywiście prawdą, jednak trzeba mieć również świadomość tego, że istnieją bardzo pożyteczne aplikacje dla dzieci, absolutnie niewyrządzające jakiejkolwiek szkody, o ile oczywiście nie są stosowane w nadmiarze. Wbrew powszechnej opinii – maluchy mogą doskonale wykorzystywać czas z tabletem lub telefonem, wystarczy tylko zaproponować im odpowiednie do tego środki.

Zacznijmy od tego, że aplikacje dla dzieci bywają wykorzystywane przez wielu rodziców już od pierwszych tygodni życia ich pociechy. Chodzi tu o pomoc w zasypianiu. Nie jest wielką tajemnicą, że sporo dzieci ma ten problem, a dorośli, chcąc ułatwić sobie i potomkowi życie, korzystają z pomocy elektronicznej.

Aplikacje dla dzieci w wieku niemowlęcym potrafią imitować różne dźwięki i odgłosy, np. szum fal morskich, co działa relaksująco, usypiająco i przypomina dziecku warunki, jakie miało w łonie matki. Wielu rodziców chwali taką możliwość i poleca ją innym osobom, których dzieci miewają problemy ze spokojnym snem.

W zdecydowanie szerszym zakresie z tabletów i telefonów korzystają kilkulatki. Dostęp do urządzeń zapewniają im rodzice, często ratując się w ten sposób w awaryjnym sytuacjach, jak długa podróż, kolejka u lekarza czy po prostu potrzeba zajęcia malucha czymś, aby móc wykonać jakąś czynność w domu.

Zamiast włączać wówczas kolejną bajkę, o wiele korzystniejsze okazać się mogą aplikacje dla dzieci. Najlepiej jednak wcześniej przejrzeć ofertę i wybrać coś, co będzie nie tylko ciekawe, ale też posiada walory edukacyjne. Aplikacje dla dzieci mogą bowiem doskonale wspierać ich rozwój na bardzo wielu płaszczyznach.

aplikacje na telefonie

Istnieje mnóstwo gier czy prostych programów, dzięki którym maluch uczy się liter. Całość ma charakter zabawy, zatem mały człowiek nawet nie wie, kiedy zapamiętuje pokazywane rzeczy. Może się okazać, że wkrótce zacznie składać sylaby i wyrazy, aby ostatecznie czytać swoje pierwsze zdania. Podobnie jest z matematyką. Niektóre aplikacje dla dzieci świetnie uczą cyfr i podstaw liczenia.

W wielu wypadkach maluchy nabywają tego typu umiejętności zanim jeszcze rozpoczną edukację, a wszystko właśnie dzięki aplikacjom. Kolejna, bardzo ważna sprawa, to nauka języków. Każdy rodzic marzy, by jego pociecha jak najlepiej radziła sobie przynajmniej z angielskim, którego znajomość w dzisiejszym czasach to absolutny obowiązek. Istnieją doskonałe aplikacje dla dzieci, które pozwalają w prosty sposób poznawać wybrany język obcy. Efekty bywają naprawdę zaskakujące, dlatego warto wypróbować tę metodę.

Trzeba oczywiście wspomnieć, że istnieje cały szereg innych możliwości – aplikacje dla dzieci mogą służyć rozrywce w mądry sposób, kształtując także kolejne umiejętności. Wystarczy tu wymienić rozwijanie kreatywności, ćwiczenie pamięci, koncentracji, spostrzegawczości, myślenia logicznego, rozumienia związków przyczynowo-skutkowych. W wielu wypadkach dzieci zapoznają się poprzez aplikacje z wiadomościami ze świata, poznają nowe określenia, uczą nazw krajów, stolic, części ciała, gatunków roślin i zwierząt itp.

Oczywiście obowiązkiem rodzica jest skontrolowanie, jak wygląda dany program, na czym polega obsługa i zasady zabawy. Warto też wybierać te aplikacje dla dzieci, które mają przyjemną, stonowaną grafikę, nie meczą oczu, nie drażnią też agresywnymi dźwiękami.

dziecko i telefon

Całość powinna wyglądać przyjaźnie – programy te najczęściej są kolorowe, przyjazne, a całość oparta jest na jakiejś postaci przewodniej, np. bohaterze bajki. Ważne też, aby interfejs był prosty, a obsługa intuicyjna. Aplikacje dla dzieci nie powinny być przeładowane ogromem opcji, elementów graficznych, migających obrazów, ponieważ bardzo to rozprasza, dodatkowo pobudza i niekorzystnie wpływa na malucha.

Trzeba też pamiętać, aby wybrane aplikacje dla dzieci były odpowiednie pod względem zainteresowań czy wieku. Całość ma być dla malucha ciekawa i dostosowana do jego możliwości intelektualnych. Zaproponowanie 6-latkowi programu dla dzieci o wiele młodszych, dopiero uczących się mówić, nie rozwinie go w żaden sposób. Dobrze też, jeśli aplikacje będą wiązały się z tym, co maluch lubi robić lub czym interesuje się na co dzień.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here