wycinanki dla dzieci

W czasie deszczu dzieci się nudzą. Nie bez kozery śpiewano przed laty o tej dziecięcej nudzie. Każdy rodzic mający kilkuletnią pociechę wie, że deszczowe i wietrzne dni sprawiają, iż maluchy stają się marudne i trudno je czymś zająć. Oczywiście, zawsze można włączyć kreskówkę w telewizji lub gierkę komputerową. Tylko czy to jest dobre wyjście?

Czy dziecko wlepiające wzrok w ekran przez kilka godzin dziennie dobrze się rozwija? Czy takie rozwiązanie przyniesie mu korzyść? Odpowiedź na te pytania musi być przecząca. Rozsądny i odpowiedzialny rodzic wie, że jedynym sposobem na wychowanie dziecka ciekawego świata i dobrze rozwiniętego jest tworzenie mu możliwości na kreatywność i pobudzanie jego wyobraźni, a tego nie zapewni telewizja i komputer.

Najprostszym rozwiązaniem będzie zaproponować dziecku zabawy plastyczne

Może to być rysowanie, malowanie, kolorowanie, lepienie z plasteliny lub ciastoliny. Warto jednak pokusić się o większą kreatywność. Wykorzystać można narzędzia kuchenne, aby stworzyć teatrzyk lalkowy. Pudełka po produktach, rolki po papierze toaletowym, plastikowe kubeczki po jogurtach i serkach. Dziecko przy ich pomocy stworzy kukiełki, instrumenty muzyczne, samochody, mebelki do domku dla lalek, makiety miast.

Kreatywny rodzic wie, że do powtórnego wykorzystania posłużyć mogą czasem zupełnie zaskakujące przedmioty.
Dziewczynki zapewne nie pogardzą zabawą w przygotowanie domku dla lalek lub makiety pokoju z pudełka po butach, chłopcy postawią raczej na budowę robota lub pojazdu. Bawiąc się z dzieckiem w ten sposób nie tylko rozwija się jego wyobraźnię, ale też uwrażliwia na problemy ekologiczne. Uświadamia się mu, iż wiele produktów można powtórnie wykorzystać, zamiast wyrzucać od razu do śmieci.

nożyczki

Ilość zabaw kreatywnych, które można zaproponować dziecku w domu jest wprost nieograniczona. Praktycznie każdy przedmiot znajdujący się w domu może stać się elementem zabawy. Nie trzeba przy tym drogich materiałów i wymyślnych zabawek. Czasem wystarczy kartka papieru, kilka gazet i nożyczki, by wyczarować zabawę na wiele godzin. Wycinanki dla dzieci są wspaniałym pomysłem. Można przygotować dziecku szablon z ulubionymi postaciami z bajek albo stworzyć własny baśniowy świat. Wówczas dziecko będzie wycinało wybrane elementy i naklejało na kartkę.

Można też zaproponować stworzenie wycinanki od podstaw z wykorzystaniem gazet, kolorowych papierów, papieru pakowego.

Co będzie potrzebne? Kartka sztywnego papieru, najlepiej w większym formacie, nożyczki, kolorowe kartki, gazety, bibuła marszczona, kolorowy papier do pakowania, klej.
Wspólnie z dzieckiem ustala się temat wyklejanki. Można też zrobić szkic na papierze, rodzaj schematu, czy szablonu. Następnie z zebranych materiałów wycina się odpowiednie kształty, układa na schemacie, planując kolejność przyklejania. Na końcu można jeszcze coś dorysować. Powstanie kolaż, który sprezentowany dziadkom lub wujostwu stanie się niebanalnym prezentem.

Innym sposobem zabawy z wycinankami jest przygotowanie kartek okolicznościowych. Tu przydają się niewielkie szablony do odrysowania na kolorowym papierze. W sieci można znaleźć mnóstwo wzorów na kartki. W przypadku młodszego dziecka to rodzic odrysuje szablony, a dziecko wytnie je i naklei w odpowiednich miejscach. Starsze dziecko zrobi całą kartę samodzielnie. W przypadku korzystania z tej formy, warto zaopatrzyć się w dziurkacze ozdobne i formy do odrysowywania najróżniejszych kształtów.

wycinanki

W sprzedaży są też gotowe wycinanki dla dzieci

Na poszczególnych kartkach są przygotowane fragmenty obrazka, które dziecko musi wyciąć zgodnie z instrukcją, a następnie nakleić według dołączonego do wycinanki wzoru. W zależności od zainteresowań dziecka wybrać można sceny z bajek, samochody, zwierzęta, ludzi, krajobrazy, wzory abstrakcyjne. Różny jest też stopień trudności. Od wycinanek, z którymi poradzi sobie kilkulatek, po skomplikowane wzory będące wyzwaniem nawet dla dorosłej osoby. Podobne wycinanki spotkamy w wersji do samodzielnego wydruku on-line.

Jeśli rodzic ma więcej czasu i lubi zabawy kreatywne, może zgromadzić materiały o różnej fakturze i barwie. Do zabawy w wycinanki posłużą skrawki tkanin i dzianin, guziczki, wstążki, filc, kawałki włóczki, futerka, sreberka z czekolady, bibułka całe mnóstwo innych wydawałoby się zbędnych materiałów. Oprócz tego potrzebne będą: nożyczki, klej typu wikolowego, igła, gruba kartka lub brystol do przygotowania pracy. Przygotowanie obrazu będącego tak naprawdę reliefem zajmie dziecku kilka godzin, a efekt może zaskoczyć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here