Dziecko, które kończy cztery lata zaczyna tworzyć samego siebie. Swój charakter i swoje podejście do świata i ludzi. To bardzo trudny okres dla dziecka jak i dla rodziców. Dziecko może w tym czasie bardzo szybko zmieniać swój nastrój. Raz będzie bardzo zadowolone i kochane, a za kilka minut zacznie się wściekać i próbować postawić na swoim. Rodzice w tym okresie nie mają łatwe, ale spokojnie im dziecko jest starsze tym będzie gorzej, a zatem trzeba się będzie do tego przyzwyczaić.

Dziecko czteroletnie chce poznawać świat, chce widzieć ciągle coś nowego. Chce również być samodzielnie, o czym wielu rodziców zapomina. Wydaje nam się, że my wiemy wszystko i wszystko możemy zrobić lepiej. Nie można tak postępować aczkolwiek zawsze trzeba patrzeć, co dziecko robi. Wszystko musi być wyważone, a wtedy dziecko będzie się w prawidłowy sposób rozwijało i nie będzie stwarzało niebezpieczeństwa dla siebie i innych z otoczenia.

Bunt czterolatka to badanie cierpliwości rodzica. Jak się to odbywa? Dziecko jest na tyle mądre, że wie, co nas denerwuje. Wie gdzie uderzyć żeby doprowadzić nad do ostateczności. Będzie robiło wszystko żeby mu się to udało. Jeśli coś robimy i musimy być skoncentrowani to będzie śpiewało, tańczyło i będzie coraz głośniejsze. Czeka aż wreszcie puszczą nam nerwy, ale my nie możemy sobie na to pozwolić. Trzeba być twardym i na spokojnie dziecku tłumaczyć. Inaczej nic nie osiągniemy, a dziecko następnym razem zrobi to samo, bo wie gdzie uderzyć w bardzo czuły punkt.

Co jeszcze?

Dziecko, które w prawidłowy sposób się rozwija powinno bardzo dobrze mówić. Powinno znać imiona, a nawet nazwiska. Wiele dzieci zna już pierwsze literki. Dziecko powinno umieć liczyć do dziesięciu i to najlepiej w dwóch językach. Dziecko śpiewa, a nawet samo komponuje piosenki. Na pewno dziecko powinno też sam się bawić. Musimy organizować sobie czas na zabawy. Powinno również bawić się z rówieśnikami, samo wymyślać zabawy.

Każde dziecko rozwija się inaczej, dlatego jedne będą rozwinięte mocniej, a inne słabiej. Tak to właśnie wygląda, dlatego jeśli nasze dziecko nie ma aż tak dużego i dobrego rozwoju jak inne to nie ma się, co tym przejmować. Powoli nadrobi, a nawet i przegoni, a zatem zastanówmy się nad tym jak możemy naszemu dziecku pomóc. Im szybciej tej pomocy mu udzielimy tym lepiej będzie dla nas i dla niego. Rozwój dziecka jest bardzo ważny i jeśli obserwujemy, że dzieje się z nim coś nie tak to nie czekamy tylko szybko udajemy się do specjalisty, który będzie wiedział, w jaki sposób można nam pomóc.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here