zabawki montessori

W dzisiejszym świecie ilość dostępnych na rynku zabawek i gadżetów dla dzieci jest ogromna. W każdym sklepie, supermarkecie czy nawet niewielkim kiosku znaleźć można mnóstwo tego rodzaju produktów dla najmłodszych. Od jakiegoś czasu bardzo dużym uznaniem wśród rodziców, pedagogów i psychologów cieszą się jednak zabawki Montessori. Dla wielu osób nazwa ta brzmi jednak niezwykle tajemniczo. Co tak naprawdę ona oznacza?

Czym są zabawki Montessori? Czym się charakteryzują i co powinno się wiedzieć na ich temat?

Zabawki Montessori wzięły swoją nazwę od bardzo znanej metody postępowania z dziećmi, która została zapoczątkowana niemal sto lat temu przez włoską lekarkę. Maria Montessori, bo właśnie o niej mowa, wprowadziła wówczas cały system pedagogiczny, który chętnie stosowany jest na całym świecie do dnia dzisiejszego. Powstają nawet prywatne placówki edukacyjne, które oparte są na tej filozofii. Na czym ona polega? Przede wszystkim całość zakłada, że dzieci, od pierwszych miesięcy swego życia, powinny być wspierane przez dorosłych w czasie poznawania świata, jednak jak najwięcej rzeczy muszą mieć możliwość robić zupełnie samodzielnie.

Naturalna potrzeba małego człowieka w wykonywaniu rozmaitych działań samemu jest bardzo ważna dla jego rozwoju. Pozwala na szybsze opanowanie wielu rzeczy oraz rozwijanie myślenia, uwagi, koncentracji, koordynacji ruchowej i pamięci. Dzieciom trzeba zatem pozwolić eksperymentować, poznawać, smakować, działać i w ten sposób uczyć się oraz dochodzić we własnym zakresie do wielu wniosków i umiejętności. Zabawki Montessori są odpowiedzią na te potrzeby i służą jako pomoce do osiągania wymienionych celów.

Jak wyglądają zabawki Montessori?

zabawki

Ich główną cechą jest prostota i minimalizm połączone z doskonałą jakością i solidną budową, wykonaną z naturalnych materiałów. Akcesoria tego typu muszą być trwałe, aby dziecko mogło swobodnie z nich korzystać, nie martwiąc się, że coś zostanie uszkodzone. Co bardzo charakterystyczne – zabawki Montessori nie odwołują się do świata fantazji, a jedynie prezentują rzeczywistość.

Gadżetem takim nie może być więc figurka fikcyjnego superbohatera z filmu science fiction, jednorożec, kosmita, królewna z bajki ani zwierzę, roślina czy zjawisko w kolorze odbiegającym od prawdziwego (np. różowa marchewka, niebieski pies, fioletowy pomidor, złota trawa, brokatowy deszcz). Zabawki Montessori muszą więc przedstawiać to, co mały człowiek faktycznie ma szansę kiedyś zobaczyć, spotkać, zauważyć. To dzięki nim dziecko ma się uczyć i zdobywać wiedzę o otaczającym świecie, dlatego niedozwolone są wszelkie formy, które wybiegają ponadto, co prawdziwe.

Jako zabawki Montessori możemy uznać wiele gadżetów dla maluchów, także spoza tych, które oficjalnie są zatwierdzone jako odpowiadające temu nurtowi pedagogicznemu. Mogą to być klocki, układanki, puzzle, kostki manipulacyjne, obrazki, zegary, liczmany, grzechotki, koraliki do nawlekania, narzędzia do majsterkowania, akcesoria związane z różnymi zawodami (np. lekarz, kucharz, rolnik, fryzjer), zestawy drewnianych zwierząt, pojazdów, maszyn, postaci, roślin, budynków, liter i cyfr.

Możliwości jest ogrom, trzeba jednak pamiętać, że zabawki Montessori to nie żadne kiepskiej jakości plastikowe drobiazgi, świecące we wszystkich kolorach tęczy, które nijak nie są nawiązaniem do realnego świata widzianego na co dzień.

ciekawe zabawki

Zabawki Montessori, które spełniają opisane wyżej kryteria, stymulują dziecko do jego rozwoju. Czas spędzony przy takich akcesoriach pozwala na przygotowanie malucha do nauki czytania, pisania i liczenia. Oczywiście zabawki Montessori powinny być dobierane do wieku dziecka. Inne rzeczy przeznaczone są dla paromiesięcznych niemowląt, a inne dla kilkulatków, które chodzą już do przedszkola czy szkoły. Każdy etap rozwoju ma swoje potrzeby, warto też wybierać takie zabawki, które wiążą się również z zainteresowaniami dziecka i tym, co sprawia mu największą radość.

Ponieważ zabawki Montessori są tak popularne, nie ma żadnego kłopotu, aby je zakupić. Wystarczy zajrzeć do sklepów w internecie, by zauważyć, jak wiele takich gadżetów dla najmłodszych jest dziś do nabycia. Markety dostępne online to nie wszystko. Zabawki Montessori da się oczywiście kupić także stacjonarnie.

Z pewnością warto zwrócić uwagę na produkty takiego rodzaju i zastanowić się, czy nie są lepszym i bardziej wspierającym rozwój malucha na różnych płaszczyznach rozwiązaniem niż kolejny plastikowy stworek z kreskówki. Warto również dodać, że zabawki Montessori są niekiedy dostępne w naprawdę atrakcyjnych cenach, dlatego na ich zakup może pozwolić sobie niemal każdy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here