Zachodzisz w ciążę. Czujesz i po prostu wiesz, że będzie to wspaniały, o ile nie najwspanialszy czas w twoim życiu, jednak jeśli dopiero pierwszy raz w życiu zostaniesz matką, masz pewne powody do niepokoju. Nie jesteś po prostu pewna, czy poradzisz sobie w stu procentach w tej nowej dla ciebie roli. Masz nadzieję, że uda ci się wychować swojego szkraba na porządnego i dobrego człowieka, ale jako że współczesne czasy są teraz dość trudne, obawiasz się, że sobie z tym wszystkim nie poradzisz.
Zanim się jednak niepotrzebnie przejmować, skup się najpierw na swoim dziecku. Pomyśl, co takiego teraz możesz dla niego zrobić. Jeżeli maluszek przyszedł już na świat, powinnaś koniecznie zadbać o jego rozwój i mieć go cały czas pod stałą kontrolą. Oceniaj to i badaj. Sprawdzaj, czy waga bądź wzrost twojego szkraba są w normie, czy może od niej odbiegają.
A jak powinna wyglądać waga niemowlaka?
Ile przeważnie ważą takie maluszki i kiedy masę ich ciała można uznać za zbyt wysoką lub zbyt niską? Oczywiście każde dziecko rozwija się w swoim tempie i z tego powodu nie da się tutaj wyznaczyć jednych i zawsze odpowiednich ram wagowych bądź wzrostowych. Mimo wszystko lekarze postarali się o to, by utworzyć prowizoryczne tabelki określające te parametry. Zawsze możesz je sprawdzić i porównać do nich wagę swojego maluszka. Dowiesz się wtedy, czy nie odbiega ona przypadkiem od przyjętych norm.
Na pewno już od jakiegoś czasu, od kiedy tylko twój maluszek pojawił się na świecie, uczęszczasz razem z nim na przeróżne badania lekarskie. Za każdym razem, gdy tylko jesteście u swojego lekarza, sprawdza on masę ciała maluszka – mimo iż ogólny cel wizyty może być zupełnie inny. Mierzy ją jeszcze przed wykonaniem szczepienia lub innego badania bądź zabiegu. Regularnie, dosłownie na każdej wizycie, patrzy na to, jak zmienia się masa ciała twojej pociechy.
Sam ten fakt powinien wywołać u ciebie myślenie, że waga może mieć kluczowe znaczenie dla rozwoju twojej pociechy. Od niej możesz się dowiedzieć wielu rzeczy. Ocenić przede wszystkim to, czy rozwój jest zupełnie prawidłowy. Jeżeli bowiem tempo wzrostu zostaje zahamowane, a masa ciała zacznie spadać lub zatrzyma się na jednym poziomie i nie będzie chciała ruszyć, może to świadczyć o pewnych nieprawidłowościach, które należy oczywiście sprawdzić, zdiagnozować i nierzadko wyleczyć. Wagę dziecka sprawdzałaś już wtedy, gdy byłaś w ciąży. Teraz także nie możesz rezygnować z tego badania, skoro jest ono aż tak kluczowe, wręcz priorytetowe.
Ile powinna zatem wynosić prawidłowa waga niemowlaka?
Ile powinno ważyć twoje dzieciątko, abyś mogła powiedzieć, że jest ono zdrowe i dobrze się rozwija oraz rośnie tak, jak powinno? Otóż waga noworodków bywa bardzo zróżnicowana i może wahać się nawet o kilka kilogramów (które w przypadku dzieci nieraz stanowią całą wartość masy ich ciałek). Najmniejsze szkraby, przeważnie wcześniaki, mogą osiągnąć wagę wynoszącą zaledwie niewiele ponad dwa kilogramy. Wiąże się ona z pewnym ryzykiem.
Im mniej waży maluch, tym trudniej jest mu odnaleźć się w nowym otoczeniu, a jego organizm może na wszelkie czynniki różne reagować. Cięższe dzieciaczki, które rodzone są niejednokrotnie po planowanym terminie, mogą natomiast ważyć niemalże dwa razy więcej! W takich przypadkach masa ich ciała osiąga wartość praktycznie pięciu kilogramów. Nie znaczy to jednak, że dziecko, które rodzi się w podwyższoną masą ciała, w przyszłości będzie grube.
Tak naprawdę ostateczna waga niemowlaka w dużej mierze może zależeć tylko od ciebie. Jeżeli bowiem chorujesz na cukrzycę, istnieje spore prawdopodobieństwo, że urodzisz cięższe dziecko od mamy, która w ciąży decyduje się na palenie papierosów, często choruje lub ma problemy z anemią.
Niezależnie od tego, ile wyniosła waga niemowlaka tuż po porodzie, powinnaś zadbać o to, aby teraz twój dzieciaczek mógł stopniowo podwyższać masę swojego ciała i uzyskiwać wraz z pożywieniem większą ilość energii, której potrzebuje do wzrostu, rozwoju i całego życia. Na samym początku dziecko będzie przybierać każdego tygodnia ok. trzydzieści gramów. W ciągu miesiąca przytyje niemalże cały kilogram – tak to powinno wyglądać, więc koniecznie to sprawdź.
Jeżeli chcesz, aby waga twojego maluszka rzeczywiście stopniowo i prawidłowo wzrastała, zadbaj o jego komfort w życiu codzienny,. Odpowiednio go odżywiaj, najlepiej swoim naturalnym mlekiem, a także pilnuj, by maluszek sporo odpoczywał i dużo spał. Dzieciaczki, które w swoich łóżeczkach spędzają naprawdę dużo czasu, zazwyczaj rosną szybciej niż ich rówieśnicy.