Każda osoba dorosła, która po raz pierwszy w swoim życiu zostaje rodzicem, czuje się jednocześnie szczęśliwa i przerażona. Cieszy się na myśl o powiększeniu swojej rodziny. Już teraz wyobraża sobie, jak to będzie, gdy taka mała istotka zacznie przebywać w jej mieszkaniu. W głowie tworzy sobie obrazy rodzinnych spacerków, wyjść do kina czy nawet zwykłego lenistwa w łóżku, które napawają ją samymi pozytywnymi emocjami.
Rodzicielstwo jest jednak trudną sztuką, dlatego też niektórzy mocno się go obawiają. Mimo iż początkowo, gdy dopiero planują powiększenie swojej rodziny, cieszą się tą myślą, w momencie gdy dojdzie już do samego zapłodnienia, ogarnia ich paniczny strach i ciągłe niemijające lęki. Aby odrobinę się uspokoić i zapewnić sobie stabilność psychiczną, warto zorientować się w tym, jak powinien wyglądać rozwój dziecka tydzień po tygodniu.
Można później kontrolować dzięki niemu dorastanie własnej pociechy, sprawdzając zupełnie samodzielnie, czy następuje ono zgodnie z przyjętymi normami. Każdy rodzic prędzej czy później zacznie bowiem porównywać swoją pociechę do dzieci znajomych czy członków rodziny. Będzie mieć wątpliwości co do prawidłowości jego rozwoju, które może na szczęście szybko rozwiać. Wystarczy w tym celu przyjrzeć się kalendarzowi rozwoju dziecka podzielonemu na kilka tygodni. Zaznaczono w nim wyraźnie, jak powinno przebiegać dorastanie każdego maluszka.
Rozwój noworodka osiąga zawrotne tempo już w pierwszym tygodniu jego życia
Dziecko uczy się rozpoznawania dźwięków i jest w stanie przypasować je do swoich rodziców. Z pomocą swojego narządu słuchu może lepiej odnajdywać się w świecie, który wciąż jest dla niego obcy, tajemniczy i mocno przerażający. Słysząc głos swojej mamy lub taty, czuje się bezpiecznie i wie, że może spokojnie zasnąć lub się uspokoić.
Jako że w pierwszym tygodniu życia maluszek nie jest jeszcze w stanie rozpoznawać obrazów, należy tutaj skupić się na tym, aby mówić do niego jak najwięcej i jak najczęściej. Co prawda taki szkrab niczego jeszcze nie zrozumie i na pewno nie pojmie znaczenia słowa „kocham”, to będzie w stanie dostrzec emocje wyrażane poprzez mowę. Poczuje tą całą miłość, z jaką rodzice będą do niego mówić. Rodzice muszą więc koniecznie rozmawiać jak najczęściej ze swoimi maluszkami – nawet tymi, które póki co niczego jeszcze nie rozumieją.
Drugi tydzień życia to czas, w którym dziecko najmocniej rozwija się pod względem fizycznym. Zaczyna wyraźnie rosnąć i zmieniać swój wygląd. Nareszcie też może zapoznawać się z otaczającym go światem nie tylko z pomocą swojego słuchu, ale również i zmysłu wzroku. Potrafi już rozpoznawać przedmioty, które znajdują się w pobliżu jego twarzy. Co prawda nie widzi zbyt dobrze tych umieszczonych w oddali, ale to nie oznacza, że nie jest w stanie rozpoznać własnych rodziców.
Aby na tym etapie jeszcze bardziej zadbać o jego rozwój, trzeba wykorzystywać do tego te momenty, w trakcie których rodzic znajduje się blisko jego twarzy. Karmiąca maluszka mama może na przykład starać się wykonywać proste i delikatne ruchy, kręcąc swoją głową lub pochylając się na boki. Oczy maluszka prawdopodobnie zaczną podążać za jej ciałem. Jest to dobry znak, który świadczy o tym, że narząd wzroku właśnie zaczyna intensywnie pracować i już niedługo dziecko będzie w stanie zobaczyć dosłownie cały świat, jeszcze lepiej go poznając i zaczynając go powoli odkrywać.
Rozwój dziecka tydzień po tygodniu na każdym etapie może rodziców zaskakiwać. Jeśli chodzi o trzeci tydzień życia maluszka, jest on jednym z najpiękniejszych etapów, który zawsze fascynuje wszystkich rodziców. Mimo iż kilkutygodniowy maluszek nie potrafi jeszcze panować nad swoim ciałem, a jego ruchy są niezdarne i często zupełnie przypadkowe, stara się powoli pracować nad swoją fizycznością.
Nagle następuje ten moment, w którym dziecko potrafi przytulić się do swojego rodzica. Obejmuje go rączkami, gdy zaczyna płakać i potrzebuje bliskości ciała znanej mu osoby, która byłaby go w stanie uspokoić. W ramionach swoich rodziców czuje się pewnie i bezpiecznie. Sam zaczyna do nich lgnąć, wyciągając swoje rączki i w ten sposób prosząc ich o wzięcie na ręce.
Czwarty tydzień życia maluszka jest jeszcze bardziej fascynujący i emocjonujący. To w jego trakcie dziecko zaczyna bowiem po raz pierwszy wydawać z siebie prawdziwe dźwięki. Już nie tylko płacze i jęczy, ale też próbuje naśladować rozmowy osób dorosłych. Powoli zaczyna gaworzyć, stopniowo pracując nad swoją mową. Już niedługo nadejdzie ten dzień, w którym wypowie swoje pierwsze słowo.