Poruszając temat rozwoju noworodka trzeba od razu wspomnieć o tym, że każde dziecko może się rozwijać inaczej. Jedno dziecko mając trzy miesiące próbuje się podnosić i chodzić, a inne dziecko mając pół roku nie siedzi. Różnica w rozwoju jest bardzo duża, dlatego trzeba ostrożnie do tego podchodzić. Tygodniowe dziecko traci na masie około dziesięciu procent i to jest normalne, dlatego jeśli taki proces zaobserwujemy to jest to jak najbardziej prawidłowe. Kolejny tydzień to głównie sen.

Na tym dziecko się skupia. Budzi się na jedzenie, przewijanie i śpi sobie dalej. Dziecko w tym okresie może spać nawet kilkanaście godzin dziennie. W trzecim tygodniu dziecko ma rozwinięty smak kwaśny i słodki. Można to łatwo sprawdzić podając mu coś na język. Najbardziej w tym czasie smakuje mu mleko mamy, dlatego ważne jest żeby kobiety karmiły piersią swoje dzieci. Dziecko w tym okresie życia powinno już łapać nas za palec. Dziecko zaczyna również łapać kontakt z otoczeniem.

Jeśli chcemy żeby dziecko w prawidłowy sposób się rozwijało to trzeba je wspierać. Musimy przy nim być i dawać mu poczucie bezpieczeństwa, a wtedy na pewno jego rozwój będzie szybszy i jeszcze bardziej prawidłowy. W piątym tygodniu życia dziecko zaczyna coraz lepiej widzieć i zaczyna lepiej rozróżniać barwy świata, który je otacza. Warto zaopatrzyć się w jakieś zabawki, które grają i jeszcze mają jaskrawy kolor. Dziecko może się w nie przyglądać godzinami i nigdy mu się to nie znudzi.

Rozwój noworodka

Dziecko, które ma już prawie dwa miesiące może próbować podnosić główkę do góry. Trzeba dziecku wtedy pomagać żeby sobie główkę ćwiczyło, bo będzie mogło szybciej ją trzymać samodzielnie, co oczywiście ułatwia zadanie przy noszeniu dla rodziców. Jeśli pracujemy nad dzieckiem to pomagamy nie tylko jemu, ale również i sobie, dlatego jest to tak bardzo ważne i nie można o tym zapominać. Dziecko powinno w okresie około pięciu tygodni machać rączkami i nóżkami i wydawać gardłowe dźwięki.

Jeśli tak się dzieje to wiemy, że dziecko rozwija się bardzo szybko i prawidłowo. W szóstym tygodniu zanikają odruchy typowe dla niemowlaka. Dziecko pije bardzo dużo mleka swojej mamy. Wręcz się go domaga i nie jest to wcale łatwy okres dla mamy. Trzeba wszystko przetrwać, a później będzie już łatwiej. Jeśli dziecku podamy jakąś zabawkę to dziecko po nią będzie wyciągało rączki. Dziecko, które ma dwa miesiące widzi coraz lepiej wszystkie przedmioty. Jest to dopiero początek, ale jest to też oznaka prawidłowego rozwoju naszego dziecka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWózek spacerówka
Następny artykułModny wózek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here