ziecko i rodzice

Wzrost dziecka wywołuje u większości rodziców spore zainteresowanie. Niekiedy bywa również powodem niepokojów i przedmiotem dyskusji. Dorośli często dokonują porównań swojej pociechy z jej równolatkami i każde odstępstwo staje się przyczyną niepokoju i wątpliwości. Nie zawsze jest to słuszna obawa, ponieważ każdy rośnie w różnym tempie. Zdarza się jednak, że warto skonsultować tę sprawę z lekarzem, ponieważ zbyt niski wzrost dziecka może oznaczać np. problemy hormonalne, chorobę, brak określonych składników w organizmie lub niedożywienie.

Dzieci na każdym etapie, począwszy już od życia płodowego, są mierzone i ważone

Kontrola ta ma na celu sprawdzenie, czy maluch rozwija się prawidłowo. Choć w tej kwestii mogą występować wahania, to jednak istnieją pewne założenia, mówiące o tym, jaki wzrost dziecka w danym wieku jest przyjmowany jako prawidłowy. Dla przykładu – noworodki mierzą średnio 45-56 centymetrów. Z kolei sześciomiesięczne bobasy najczęściej mają około 66-68 centymetrów (chłopcy z reguły nieco więcej od dziewczynek), natomiast roczne zwykle osiągają już 76 centymetrów, przy czym odchylenie może wynosić tu nawet 4 centymetry.

Wynika z tego, że przez pierwsze 12 miesięcy od momentu narodzin niemowlę rośnie ok. 20-30 centymetrów. Co ma na to największy wpływ? Jak mówią specjaliści – to, że dziecko rośnie i rozwija się, wynika z kilku czynników. Brak choćby jednego z nich można wywołać zaburzenia. Prawidłowy wzrost dziecka można stale sprawdzać dzięki siatkom centylowym. Wykresy te pokazują, ile powinien mierzyć i ważyć maluch na poszczególnych etapach życia.

dziecko

Przede wszystkim duże znaczenie ma dieta. Zalecane jest, by bobas od momentu ukończenia 5-6. miesiąca życia jadł nie tylko mleko (modyfikowane lub z piersi mamy). Jadłospis niemowlaka trzeba w tym momencie rozszerzać o kolejne produkty, ponieważ jego organizm ma już o wiele większe wymagania niż zaraz po narodzinach. Samo mleko zwyczajnie nie zaspokaja wszystkich potrzeb, zatem niedostarczanie maluszkowi jakichkolwiek innych składników może skończyć się niedoborami mikro- i makroelementów.

Trzeba zatem zacząć od podania pierwszych owoców, gotowanych warzyw (głównie marchewka i ziemniak), kaszy, ryżu, a następnie kolejnych produktów. Oczywiście należy starannie selekcjonować to, co zawiera menu małego człowieka. Aby wzrost dziecka był prawidłowy, jego dieta musi być zbilansowana. Kilkulatkom należy ograniczać ilość słodyczy i fast foodów, a zachęcać do spożywania większych ilości witamin. Trzeba również zwracać uwagę, by posiłki serwowane były regularnie, najlepiej pięciokrotnie w ciągu dnia, w około 3-godzinnych odstępach.

Kolejna sprawa to odpoczynek

Aktywność malucha w ciągu doby jest spora, jednak nie można zapominać, że jego organizm potrzebuje również regeneracji. Jest to ważne zarówno w przypadku niemowląt, jak i nastolatków. Sen ma ogromny wpływ na wzrost dziecka, ponieważ dochodzi w trakcie jego trwania do produkcji hormonów wzrostu (w przysadce), dlatego trzeba tej kwestii pilnować, szczególnie w pierwszych latach życia. Senność i zmęczenie nie są sprzymierzeńcem prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie mają więc również dobrego wpływu na rozwój młodego człowieka.

Nie można zapominać, że na wzrost dziecka duży wpływ ma również to, jak przebiegała ciąża. Jeśli dominuje tam stres, a do tego kobieta źle się odżywia, nie pozostaje to bez znaczenia dla rozwoju noszonego przez nią malucha. Na wzrost dziecka wpływają również zażywane przez matkę substancje. Wszelkie używki, jak papierosy, narkotyki czy alkohol, są w ciąży absolutnie zabronione.

wzrost dziecka

Toksyczna zawartość takich produktów, które przyjmuje matka, natychmiast trafiają do organizmu dziecka. W ten sposób jest ono zwyczajnie podtruwane rozmaitymi elementami, a jego rozwój nie ma szans przebiegać prawidłowo. Warto mieć to na uwadze w trakcie ciąży, pamiętając, że równie szkodliwe jest palenie bierne, a więc przebywanie w miejscu, w którym robią to inni ludzie. Spodziewając się dziecka, trzeba zrezygnować z nałogów, odżywiać się zdrowo, dużo odpoczywać, zażywać witaminy, kwas foliowy i suplementy.

Oczywiście na niski wzrost dziecka mają także wpływ czynniki genetyczne i problemy zdrowotne. Różne choroby, schorzenia, dolegliwości (m.in. kłopoty z tarczycą, sercem, wątrobą, nerkami), a także niektóre z przyjmowanych środków farmakologicznych mogą sprawić, że dziecko będzie nieco niższe, niż inni w tym samym wieku. Jakiekolwiek wątpliwości zawsze należy konsultować z pediatrą. Ten, jeśli uzna to za konieczne, skieruje do specjalisty i na odpowiednie badania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here