Mowa dziecka to jeden z tych elementów rozwoju dziecka, na który rodzice zwracają szczególną uwagę i robią to w pierwszej kolejności. Z jednej strony to bardzo dobrze, warto mieć na uwadze prawidłowość lub jej brak, jeśli chodzi o mówienie malucha. Natomiast należy pamiętać, że sam fakt czy dziecko mówi czy jeszcze nie, nie oznacza, że rozwój mowy jest zaburzony. Dowiedz się więcej w kwestii mowy malucha!
Zobacz też: http://jegoego.pl/rozwoj-mowy-u-dziecka/
Mowa dwulatka
Wielu rodziców korzysta z pomocy lekarza logopedy głównie przed czwartym rokiem życia dziecka, a często już gdy dziecko ma 2 latka. Oczywiście bardzo dobrze, że rodzice mają świadomość wpływu ewentualnych zaburzeń mowy na rozwój dziecka oraz to, z czym takie zaburzenia mogą się wiązać, z czego wynikać. Natomiast odmierzanie prawidłowości rozwoju dziecka z zegarkiem w ręku, a dodatkowo porównywanie go do rozwoju innych dzieci, jest co najmniej nie na miejscu. Każde dziecko rozwija się inaczej. Istotne jest też to, że norma prawidłowego rozwoju mowy u dziecka jest niesamowicie szeroka. Prawidłowym będzie zatem to, gdy dwulatek używa niepełnych słów, często skróconych form, wymyślonych przez siebie, być może niezrozumiałych dla innych; normalnym będzie również gdy dziecko, jak na dwulatka mówi bardzo dobrze i wyraźnie.
Brak mowy a autyzm
Ważne jest, aby być spokojnym jeśli chodzi o rozwój mowy dziecka, ale należy wypośrodkować tę uważność i nie bagatelizować innych objawów. Niedokładne wmawianie słów czy nieumiejętność układania ich w zdania to wierzchołek góry lodowej zaburzeń ze spektrum autyzmu. Warto przyjrzeć się maluchowi w jaki sposób się zachowuje i czy na pewno jedynym jego ,,problemem’’ w rozwoju jest powolniejszy rozwój mowy. Jeśli np. dziecko ,,mama’’ mówi nie tylko na swoją mamę, ale też na ciocię czy babcię, nie reaguje, gdy do niego mówimy, nie wodzi oczami gdy wykrzykujemy i pokazujemy, że mamy cudowną zabawkę w ręku – to mogą być to objawy związane z zaburzeniami związanymi z autyzmem. Wtedy warto udać się do logopedy, który może dać wskazania do psychiatry dziecięcego – to ten diagnozuje autyzm.
Przeczytaj też: http://www.maminek.pl/co-wplywa-na-rozwoj-dziecka-w-brzuchu-mamy-tego-mozesz-nie-wiedziec/