Wady zgryzu u dzieci - jakie wyróżniamy?

Wady zgryzu u dzieci bardzo często występują, zazwyczaj następuje to w wieku szkolnym. W tym okresie, jeżeli pojawiają się jakiekolwiek nieprawidłowości w budowie jamy ustnej, prowadzą one do zaburzeń funkcji. Bardzo ważne jest, żeby je skorygować.

Czym są wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowość w budowie i funkcjach narządów jamy ustnej. Może to doprowadzić do zniekształcenia mowy, kłopotów z oddychaniem, a nawet z jedzeniem. POza tym wada zgryzu może w znacznym stopniu wpływać na ogólny stan zdrowia całej jamy ustnej.

Wada zgryzu z reguły jest defektem estetycznym, dlatego też dzieci mają gorsze samopoczucie, niższą samoocenę i kompleksy.

Przyczyny wad zgryzu u dzieci

Główną przyczyną wad zgryzu u dzieci jest nieprawidłowa budowa oraz złe położenie szczęki względem żuchwy. Pojawia się wtedy, nieodpowiedni układ łuków zębowych.

Wady zgryzu, dzielimy na wrodzone i nabyte. Wady zgryzu wrodzone, pojawiają się już w życiu płodowym. Z kolei wady zgryzu nabyte, wywołane są na skutek czynników zewnętrznych już po urodzeniu. Mowa tutaj o złym przystawianiu malucha do piersi, przyjmowaniu niektórych leków przez matkę w trakcie ciąży, porodzie kleszczowym, nieprawidłowym karmieniu butelką, ssaniu palca przez dziecko, bruksizmie, nadmiernym gryzienie przedmiotów czy korzystaniem ze źle wyprofilowanego smoczka do ssania.

Przeczytaj też: http://www.maminek.pl/wady-postawy-u-dzieci-skad-sie-biora/

Rodzaje wad zgryzu u dzieci

Rodzajów wad zgryzu u dzieci jest wiele, po pierwsze różnią się one od siebie ustawieniem zębów górnych względem zębów dolnych. W takiej sytuacji wyróżniamy: zgryz otwarty, zgryz głęboki, tyłozgryz i przodozgryz.

Tyłozgryz występuje, gdy podczas zwarcia dolny łuk zębowy jest cofnięty, w stosunku do łuku zębowego górnego.

Przodozgryz powstaję, gdy podczas zwarcia dolny łuk zębowy jest nadmiernie wysunięty, w stosunku do łuku zębowego górnego.

Zgryz otwarty występuje, gdy nie ma kontaktu zębów w przednim lub tylnym odcinku łuku zębowego, podczas zwarcia. W takiej sytuacji pojawia się szpara niedogryzowa.

Zgryz głęboki powstaję, gdy dochodzi do zbyt mocnego zachodzenia górnych zębów na zęby dolne. Taka wada zgryzu prowadzi do ścieranie zębów.

Źródło: https://www.miastomamy.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here