Rodzicielstwo - obowiązki i przyjemności

Ludzie coraz rzadziej decydują się na to, by zostać rodzicami. Nasze społeczeństwo robi się coraz starsze, a dzieci rodzi się znacznie mniej. Dlaczego? Ludzie młodzi coraz chętniej decydują się na wyjazd za granicę, wolą dobrze zarabiać niż wychowywać dzieci. W dzisiejszych czasach zupełnie zmieniły się wartości. Dzisiaj kobiety kształcą się i pracują, zamiast wychowywać dzieci. Zmienił się także model rodziny, coraz częściej młode małżeństwa mieszkają same, zazwyczaj z jednym dzieckiem. Dawniej w jednym domu mieszkały co najmniej trzy pokolenia, babcia z dziadkiem, mama z tatą i dzieci. Bardzo często w takich domach można było spotkać jeszcze pradziadków. Dzisiaj nie jest lekki wózek dziecięcy, dlatego rodzice zazwyczaj się na niego nie decydują.
Kobiety nie chcą rodzić dzieci, a ten lekki wózek to tylko przenośnia. Ludzie boją się obowiązków wynikających z rodzicielstwa. Całodobowa opieka nad noworodkiem, wcale nie jest kusząca. Na dodatek wychowanie dziecka jest bardzo kosztowne. Już na samym początku musimy wydać mnóstwo pieniędzy, by zorganizować wyprawkę dla dziecka. Kolorowe ubranka, piękne pieluszki, czy tani i lekki wózek dziecięcy jest marzeniem każdego rodzica. Jednak nie każdy rodzic chce i może wydać mnóstwo pieniędzy na zakup wszystkich niezbędnych i zbędnych przedmiotów dla dziecka.
Obowiązków rodzica jest znacznie więcej niż przyjemności. Dlatego ludzie coraz częściej decydują się na jedno dziecko. Nikt nie chce mieć trudnego życia.
Rodzicielstwo w dzisiejszych czasach stało się bardzo trudne. Rodzice muszą zapewnić bardzo wiele swoim dzieciom. Nowe ubrania, dodatkowe lekcje czy nauka gry na instrumencie. Dawniej tylko najstarszy dostawał nowe ubranie, bo był pierwszy, a kolejne dzieci musiały nosić ubrania po starszym bracie czy siostrze. Czy było to złe? Czy miało to wpływ na rozwój dziecka? Raczej nie, bo dawniej wszyscy byli biedni, a w sklepach było to co było.
Dzisiaj młodzi rodzice muszą kupić mnóstwo rzeczy, zanim dziecko przyjdzie na świat. Samo umeblowanie pokoiku dziecięcego jest bardzo kosztowne. Zakup łóżeczka i szafek jest obowiązkowy. Dobrze by było, by wszystkie te przedmioty były również wygodne. Rodzice chcą pchać lekki wózek, który dobrze się prowadzi. Chcą mieć dobre i bezpieczne nosidełko czy fotelik samochodowy, który nie będzie sprawiał wielu kłopotów przy montażu samochodowym.
Rodzicielskich obowiązków jest wiele, ale są również i przyjemności z bycia rodzicem. Pierwszy uśmiech dziecka, pierwszy krok, pierwsze wypowiedziane słowo… to chwile, których nie można zapomnieć. Jednak ludzie coraz rzadziej decydują się na to, by mieć więcej dzieci. Zatrzymują się na jednym lub dwójce dzieci. Dlaczego? Może rodzicielstwo jest przereklamowane i z tego tytułu wynika znacznie więcej obowiązków niż przyjemności. A rodzice wolą pchać tylko lekki wózek, który zazwyczaj jest pusty? Od wieków wmawia się nam, że kobiety powinny rodzić dzieci, ale może ziemia nie chce ogromnego rozwoju gospodarki, dzięki pracy ludzi, ale stonowania i lekkiej egzystencji?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here