Foteliki samochodowe 15-36 kg – czy to dobry wybór?

Wielu rodziców zastanawia się nad wyborem kolejnego fotelika dla dziecka. Zwłaszcza kiedy za namową znajomych zdecydowali się na zakup najpierw fotelika 0-13, a potem 9-18, czeka ich kolejny wydatek. Wtedy pojawia się wielu doradców, którzy proponują zamiast fotelika samochodowego dla dziecka od 15 kg do 36 kg, podkładkę samochodową, która według nich zapewnia komfort i takie samo bezpieczeństwo jak fotelik. Jaka jest prawda?

Foteliki samochodowe dla dziecka – ostatnia kategoria wagowa zapewnia dziecku korzystanie z fotelika najdłużej

Pierwszym argumentem za zakupem fotelika samochodowego 15-36 kg zamiast podkładki samochodowej jest jego trwałość i możliwość użytkowania przez wiele lat. Foteliki z przedziału 15-36 kg można użytkować nawet 9 lat, czyli od ok. 3 do 12 roku życia . Oczywiście jest to zależne od tego, czy w międzyczasie nie nastąpiła kolizja drogowa czy wypadek. Wtedy zresztą żaden fotelik nie nadaje się do dalszego użytkowania, nawet jeśli pozornie nie nosi na sobie śladów pęknięć i zniszczeń. Dlatego inwestycja w taki fotelik samochodowy dla dziecka jest jak najbardziej słuszna. Oczywiście, kiedy dziecko wyrośnie z fotelika 9-18, czyli osiągnie większą wagę lub wzrost na tyle duży, że jego głowa będzie znacznie wystawać ponad krawędź fotelika, to taki zakup będzie nieunikniony, chyba, że jednak zdecydujesz się na podkładkę, ale czy warto?

Podkładka samochodowa – czy warto się na nią zdecydować?

Wiele osób jest zmęczonych koniecznością częstych wymian fotelików, a jeśli nie zdecydowali się na grupy mieszane 0-18, 0-36, czy też 9-36, to właściwie nie mają innego wyjścia. W takiej sytuacji osoby szukające oszczędności rozważają wiele rozwiązań, a jedną z nich jest zakup podkładek samochodowych. Oczywiście obok zakupu używanego fotelika. Trzeba wiedzieć, że podkładka choć rekomendowana jest dla tej samej grupy wagowej, czyli 9-36 kg, to jednak nigdy nie zapewni takiego samego poziomu bezpieczeństwa jak fotelik samochodowy dla dziecka od 15 kg do 36 kg. Po pierwsze nie przechodzi testów bezpieczeństwa, takich jak foteliki. Przyczyna tego jest prozaiczna, po prostu podkładka takiego testu by nie zdała. Owszem posiada ona certyfikat dopuszczenia do sprzedaży, jednak nie znaczy to, że jest bezpieczna. Nie posiada zagłówka, który chroni głowę i odcinek szyjny. Nie ma również ochrony bocznej, chroniącej przed bocznym uderzeniem. Inaczej niż fotelik samochodowy dla dziecka nie posiada prowadnic pasów, w związku z tym nie są one dostosowane odpowiednio dla dziecka.

A może fotelik używany?

Zakup kolejnego fotelika samochodowego wiąże się z uszczupleniem portfela. Dlatego niektórzy rodzice decydują się na zakup używanych fotelików samochodowych. W przypadku fotelików samochodowych dla dziecka z grupy 15-36 kg nie jest to jednak najlepszy wybór. Jeśli fotelika nie kupuje się od zaufanej osoby trudno stwierdzić czy był on użytkowany przez taki czas jak deklaruje, czy też dłużej. Nie wiemy również czy nie jest to przypadkiem fotelik, który brał udział w kolizji. Dlatego takie zakupy nie są wskazane. Biorąc pod uwagę fakt, że fotelik samochodowy dla dziecka z ostatniej grupy posłuży mu prawdopodobnie do momentu aż wyrośnie z fotelików, to warto zainwestować więcej i mieć gwarancję, że fotelik nie jest wyeksploatowany i jest w pełni bezpieczny.

Fotelik samochodowy dla dziecka od 15 kg do 36 kg – dlaczego warto?

Decyzja o zakupie fotelika dla dziecka od 15 do 36 kg może być podjęta już kiedy dziecko ma jakieś 3 latka i choć teoretycznie mogłoby jeździć w foteliku 9-18 kg, to jednak perspektywa konieczności szybkiej wymiany na nowy sprawia, że rodzice decydują się na fotelik samochodowy z najwyższej grupy. Oczywiście wtedy muszą pogodzić się z faktem, że dziecko nie będzie już jeździło tyłem do kierunku jazdy. Niemniej jednak bezpieczeństwo takich fotelików jest nie do podważenia i wiele z nich osiąga bardzo wysokie oceny w testach ADAC. Ich dużą zaletą jest możliwość wielostopniowej regulacji wysokości, dzięki której fotelik rośnie razem z dzieckiem. Tu również znajdziemy wszelkie środki bezpieczeństwa takie jak ochrona przed uderzeniem bocznym, czy dobrze wyprofilowane prowadnice pasów bezpieczeństwa. Wśród nich również znajdziemy modele montowane na bazie ISOFIX, dzięki której mamy gwarancję prawidłowego montażu.

Niewątpliwie rezygnacja z zakupu fotelika samochodowego dla dziecka od 15 kg do 36 kg na rzecz podstawki samochodowej jest skrajną nieodpowiedzialnością. Ponieważ fotelik posłuży na wiele lat, warto wysupłać odrobinę więcej, aby zagwarantować optymalny poziom bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia na drodze. Dobry fotelik może uratować dziecku życie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here