fotelik dla dziecka
fot. pixabay.com

Przewożąc dziecko samochodem musimy pamiętać o foteliku dziecięcym. Dbając o bezpieczeństwo dziecka i nasze własne musimy mieć fotelik w wyposażeniu naszego samochodu, inaczej nie możemy przewieźć dziecka.

Zobacz też: http://www.blogprasa.pl/dziecko-w-foteliku/

Regulacje prawne

Dzieci o wzroście do 150 cm muszą jeździć w fotelikach samochodowych. Wyjątkiem są taksówki, radiowozy i karetki. Również dzieci, które mają zaświadczenia o przeciwskazaniu do jazdy w foteliku są zwolnione z tego obowiązku.

Istnieje jednak wyjątek od tej reguły, gdyż dziecko o wzroście do 150 cm może jeździć na tylnej kanapie, bez fotelika, lecz zapięte pasami, o ile nie mieści się już w dostępnych na rynku fotelikach. A więc musi ważyć powyżej 36 kg, ponieważ takie limity mają wszystkie foteliki.

Drugim ustępstwem jest możliwość przewozu dziecka bez fotelika w wieku co najmniej 3 lat, jeśli na tylnej kanapie samochodu są zamontowane dwa foteliki dziecięce, w których znajdują się dwa maluchy, a na trzeci fotelik nie ma już miejsca.

Jak wybrać fotelik samochodowy?

Fotelik dobiera się do wieku dziecka, jego wzrostu oraz wagi. Inne foteliki będą dla bardzo małych dzieci, a inne dla tych w wieku szkolnym.

Dziecko musi się mieścić w odpowiednim przedziale wagowym. Do jego wagi dobiera się odpowiedni fotelik. Kategorie fotelików dzieli się na 5 grup.

1 grupa 0 jest dla niemowląt o wadze mniejszej niż 10 kg, następna 0+ również dla niemowląt o wadze mniejszej niż 13 kg, grupa I także dla niemowląt, obejmuje te o wadze od 9 do 18 kg. Kolejna grupa – II jest dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg. Ostatnia dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg.

Dobrze dobrany fotelik samochodowy to przede wszystkim bezpieczeństwo naszego dziecka. Jeśli mamy problem z odpowiednim doborem fotelika, skorzystajmy z pomocy ekspertów. Możemy z niej również skorzystać przy montażu fotelika do naszego samochodu – dobrze zamontowany fotelik to podstawa bezpieczeństwa!

Zobacz też: http://www.nauczmniemamo.pl/niepelnosprawnosc-u-dzieci/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here