zabawki edukacyjne dla 2 latka

Wśród ogromu przeróżnych gier i zabaw dla dzieci, często trudno wybrać takie, które spełniałyby funkcje edukacyjne i rozwijające. Niejednokrotnie rodzice wybierają poszczególne zabawki raczej metodą prób i błędów, nie zagłębiając się w ich funkcje. Wbrew pozorom wybieranie odpowiednich zabawek wcale nie jest takie proste. Już od najmłodszych lat dzieci powinny ćwiczyć motorykę.

Wydawać by się mogło, że niemowlak nie rozumie, co robi, ale tak oczywiście nie jest. Reaguje bowiem na kształty i kolory, które są na matach lub są przywieszone do łóżeczka. Gdy rośnie, potrzebuje innych, bardziej rozbudowanych bodźców, które będą przystosowane do jego wieku. Umysł w tym wieku jest niezwykle chłonny i warto to wykorzystać. Nie bez powodu powstają coraz to nowe wersje gier i zabaw, które mają na celu udoskonalanie i ćwiczenie podstawowych umiejętności małego dziecka.

Zabawki edukacyjne dla 2 latka nieco różnią się od tych, które polecane są dla niemowlaków

Przede wszystkim można zauważyć, że skupiają się one głównie na ćwiczeniu rąk. Można zatem wybrać zabawki, które uczą kształtów. Dziecko może wtedy samo dostosować klocki do odpowiednich otworów. Uczy się celności, a wzrok zaczyna współgrać z rękami. To ważna umiejętność, która z całą pewnością przyda się w przyszłości. Ponadto wśród wielu propozycji można wybrać takie z efektami dźwiękowymi. Dostępne są autka, motylki, lalki i misie, które po naciśnięciu odpowiednich elementów wydają różne dźwięki.

zabawki edukacyjne

Dziecko uczy się wówczas kolorów, liczb, liter, w zależności od tego, jak zaprogramowana jest dana zabawka. Niezwykle popularne są także organy i inne instrumenty muzyczne, a także plansze, dzięki którym dziecko może dowiedzieć się, jakie odgłosy wydają zwierzęta lub pojazdy. Dla małego dziecka to ogromna frajda i nie jest to zabawka, która szybko nudzi. W tym właśnie tkwi cały sekret tego typu zabawek. Dziecko bardzo chętnie z nich korzysta, bo jest ciekawe świata i otaczających go rzeczy. Zabawki interaktywne wymagają czynnego udziału malucha w zabawie. Ważne jest, żeby zapewnić swoim pociechom taką formę rozrywki, bo w codziennym życiu będzie miało do czynienia z różnymi odgłosami.

Także tymi wydawać by się mogło nieprzyjemnymi. Trzeba oswajać dziecko z różnymi bodźcami, bo gdy pójdzie do przedszkola, a później do szkoły, będzie miało styczność z różnymi odgłosami, do których musi przywyknąć. Niektóre gry czy zabawki można zrobić samodzielnie. Wymaga to jednak zaangażowania i inwencji rodzica, który nie zawsze znajduje na to czas. Jeśli jednak się taki znajdzie, to warto spróbować, bo często to, co zainteresuje dziecko, wcale nie musi dużo kosztować.

Najważniejsze jest jednak to, żeby nie zaniedbać tego etapu edukacji najmłodszych. To, jaką wiedzę nabywa maluch i co potrafi, zależy w dużej mierze, właśnie od opiekunów. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie, dostosowane do wieku gry, które rozwijają różne zdolności, w tym także te manualne. Ćwiczenie ręki jest bardzo ważne i im wcześniej zacznie się ćwiczyć umiejętności chwytania, tym lepiej. W okresie szkolnym umiejętność ta jest bardzo ważna. Duża część dzieci nie ma prawidłowego chwytu i nieprawidłowo trzyma długopis. Żeby uniknąć w przyszłości wielogodzinnych ćwiczeń, należy od najmłodszych lat ćwiczyć różne umiejętności, a na pewno to zaprocentuje.

Poza tym to, co dziecko wyniesie z domu, jest bardzo ważne. Nie będzie czuło się wyobcowane ani mniej doinformowane, gdy trafi do grupy rówieśników. Wiadomo, każde dziecko nabywa umiejętności w odpowiednim dla siebie tempie, ale bez prób nikt nie jest w stanie się niczego dowiedzieć. To rola rodzica, żeby dał dzieciom odpowiednie narzędzia, które umożliwią ćwiczenie podstawowych umiejętności. Z czasem będzie można zaobserwować postępy i cieszyć się na widok dziecka, u którego wzrasta pewność siebie.

zabawki

Tego typu zabawki to przede wszystkim niezwykła frajda. Są tak zaprojektowane, żeby zainteresować najmłodszych. Są więc zatem kolorowe i wydają ciekawe dźwięki. Niejednokrotnie wyposażone są w migające, różnokolorowe światła, które przykuwają uwagę, a o to właśnie chodzi. Zabawa jest wtedy przyjemnością, a dziecko nawet nie wie, że za pomocą takich zabawek zdobywa cenne umiejętności i że po prostu się uczy.

To są największe plusy i warto śledzić nowości, aby być na bieżąco. Jest to doskonały sposób, by zapewnić dziecku to, co w jego wieku jest najważniejsze. Jest to wypośrodkowanie, złoty środek. Zarówno zabawa, jak i nauka są ważne w życiu każdego dziecka. A odpowiednio dobrane zabawki są pomocne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here