Jak radzić sobie po pierwszym porodzie?

Kiedy rodzi się pierwsze dziecko, rodzice mogą być w lekkim szoku. Nie do końca wiadomo, co i jak robić. Jak obchodzić się z noworodkiem? Co z jedzeniem, z drzemkami, ze spacerami? Nie warto popadać jednak w obłęd. Mimo iż dziecko z początku wydaje się rewolucją w życiu. Z czasem ludzie przyzwyczajają się do nowej sytuacji. Z pomocą kilku wskazówek współżycie z małym dzieckiem może być całkiem proste.

Po pierwsze, warto już w czasie ciąży przeglądać poradniki. Wówczas nie będziemy się później zastanawiać, które mleko wybrać, czy też gdzie znajdziemy odpowiedni duży wózek spacerowy. Istnieje wiele różnych pozycji, które możemy odnaleźć w postaci książkowej lub również w internecie. Polecane są także czasopisma tematyczne. Zazwyczaj można w nich przeczytać historie innych kobiet zmagających się z małym dzieckiem. Pojawiają się też rubryki z pytaniami od czytelników, gdzie sama zainteresowana może dopytać o rzeczy ją interesujące. Sięganie po informacje od ekspertów powinno uspokoić młodą mamę.
Po drugie, kompletowanie wyprawki dla dziecka, jeszcze przed jego urodzeniem, znacząco ułatwi sprawę. W późniejszym czasie unikniemy niepotrzebnego biegania po sklepach i szukania niezbędnych dodatków w popłochu. Warto zatroszczyć się o podstawowe produkty, jak na przykład ubranka, pampersy. Jednak bardziej wyrafinowane, jak odsysacz pokarmu, również przydadzą się w kryzysowych sytuacjach. Co więcej, jeśli znamy już płeć dziecka istotne jest, aby dopasować wyprawkę pod tę wiedzę. W ekstremalnych przypadkach, gdy spodziewamy się bliźniaków, można by pomyśleć także bardziej przyszłościowo. Kiedyś z maluchami będzie trzeba wychodzić na spacery, a okiełznanie dwóch dzieci może nie być takie proste. Znaleziony wcześniej w sklepach odpowiedni duży wózek spacerowy znacząco ułatwi sprawę. Zaoszczędzimy czas na szukaniu, a i wyprawy będą dużo przyjemniejsze. Tak samo ważne jest miejsce do spania. Trzeba zastanowić się, czy bliźniaki będą miały jedno wspólne łóżeczko, czy dwa mniejsze. A może zdecydujemy się umieścić je na materacu na podłodze, co zminimalizuje ryzyko upadku? Te decyzje i wiele innych warto podjąć jeszcze przed narodzeniem się dziecka lub dzieci.
Po trzecie i ostatnie, pamiętajmy, że dziecko to nie koniec świata. Nasze matki zmierzyły się z naszym wychowaniem, więc i my damy radę. Popadanie w panikę to ostatnie, co powinno się robić. Opanowanie i spokój dają gwarancję sukcesu w każdej sytuacji, a więc i w tej. W razie problemów zawsze można zasięgnąć porady starszej koleżanki, mamy lub teściowej. Stara sentencja „kto pyta, nie błądzi” sprawdzi się również w tej sytuacji.
Mimo iż sama ciąża już jest dużą rewolucją w życiu, stopniowo przyzwyczaimy się do zmian. Licząc się z tym, że życie towarzyskie może ulec ograniczeniu, ilość randek – zmniejszyć się, będziemy gotowi na nowości. Pojawienie się na świecie małego dzidziusia będzie trudne, ale odpowiednio przygotowani zmniejszymy szok związany z porodem i pierwszymi dniami na świecie naszego synka bądź córeczki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Następny artykułWózek głęboki z nosidełkiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here