Drukuj

Leśnica, Bystrzyca i Park Złotnicki

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

SZLAK SPACEROWY, 2,5 km:

Szlak łączący w sobie atrakcje dla malucha z atrakcjami dla dorosłych. Są tu łąki piknikowe, miejsca, w których można się swobodnie wybiegać, stary zamek, zabytkowy kościół i atrakcyjna kładka nad rzeką.

Samochód pozostawiamy w rejonie pętli tramwajowej Leśnica. Możemy tutaj też przybyć tramwajami linii 10 lub 20 z innych rejonów miasta.

Przed wycieczką lub po jej zakończeniu możemy się udać do znajdującego się po drugiej stronie ul. Średzkiej zamku. Powstał on w 1132 jako gródek obronny, a od tego czasu był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Po włączeniu księstwa wrocławskiego do Czech stał się rezydencją bogatych mieszczan wrocławskich i tak pozostało aż do roku 1945. Nie został zniszczony w czasie II wojny światowej, ale w 1953 spalił się i został odbudowany bez zachowania stylu we wnętrzach. Obecnie mieści Centrum Kultury.

Rozległe założenie parkowe będzie dobrym miejscem na wybieganie malucha lub zorganizowanie rodzinnego pikniku. Przy pokonywaniu ulicy Średzkiej należy zachować ostrożność - duży ruch!

Od pętli tramwajowej kierujemy się na południe, ulicą Skoczylasa, za znakami żółtymi szlaku turystycznego. Bardzo szybko skręcamy w lewo, w ulicę Snycerską, która łagodnym łukiem przy ogrodach działkowych przechodzi w ulicę Majchra, a następnie w Promenadę. W niedużej odległości, przy ul. Skoczylasa stoi zabytkowy, neogotycki kościół Świętego Krzyża - osoby chętne mogą na chwilę do niego odbić.

Z czasem otwiera się widok na płynącą po lewej Bystrzycę, dopływ Odry. Dochodzimy do wiszącej na linach pieszo-rowerowej Kładki Złotnickiej, zbudowanej w 1999 (poprzednią zniosła wielka powódź z 1997). Nieopodal wejścia na kładkę stoi pomnik mieszkańców leżących po drugiej stronie rzeki Złotnik, poległych w czasie I wojny światowej.

Pokonujemy kładkę i schodzimy za znakami żółtymi na teren Parku Złotnickiego. Jest to idealne miejsce na piknik lub zabawę z maluchami. Funkcjonuje tu plac zabaw, minisiłownia i boiska sportowe. Godne uwagi są skupiska starych drzew, a zwłaszcza dziewięć dębów szypułkowych o znacznych rozmiarach. Trzeba jednak uważać, by dzieci nie skąpały się w sadzawce!

Przy wschodnim skaraju parku porzucami znaki szlaku żółtego i zataczamy koło alejkami parkowymi w kierunku Kładki Złotnickiej, którą powracamy do Promenady i tą samą drogą kierujemy się do Leśnicy. 

 

Copyright © 2013-2015 wozking.pl