Drukuj

Falenicka Rawenna

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 
SZLAK WYCIECZKOWY, około 3 km:

Wycieczka dość długa, na wolny dzień z dobrą pogodą. Umożliwia poznanie uroków Falenicy, zarówno tamtejszego kościoła, jak i okolicznych lasów.

Wycieczkę rozpoczynamy i kończymy na stacji kolejowej Warszawa Falenica. Samochód pozostawić możemy w sąsiednich uliczkach. Zejście z peronu przejściem podziemnym bezpośrednio do ul. Frenkla jest niemożliwe bez pomocy drugiej osoby. Samodzielnie musimy objechać stację przez pobliski przejazd kolejowy z zaporami. 

W obu przypadkach znajdujemy się przed dawnym budynkiem stacyjnym, obecnie stanowiącym kino z kawiarnią. Możemy tu spokojnie napić się czegoś razem z maluszkiem. 

Przecinamy ruchliwą ulicę Patriotów (uwaga - ruch i brak świateł!) i wchodzimy w prostopadłą doń ulicę Frenkla (można przejść też na skos przez park stacyjny), którą podążamy prosto. Po kilkuset metrach ulica wykonuje łuk w lewo, a my, tuż za łukiem skręcamy w prawo, w ulicę Kłodzką. Na krótkim odcinku brak tu nawierzchni asfaltowej. Z ulicy Kłodzkiej skręcamy znów w prawo, tym razem w Czekanowskiego, którą dochodzimy do szerokiej ulicy Walcowniczej. Przecinamy ją prostopadle (sklep spożywczy na rogu) i idziemy w stronę widocznego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Świątynię obchodzimy dookoła. Kościół wybudowany w początku lat 60. XX wieku przypomina do złudzenia włoskie kościoły późnego średniowiecza. Możemy tu poczuć oddech Rawenny. Po bliższym przyjrzeniu się świątyni zobaczymy, że została ona wykonana z prefabrykowanych elementów galanterii betonowej dostępnych w czasach realnego socjalizmu. Świadczy to o niebywałej biegłości architekta i wykonawców.

Od kościoła cofamy się do ulicy Walcowniczej (nie zjedziemy z wysokich schodów w kierunku lasu) i skręcamy w prawo, a po chwili znów w prawo w ulicę Petunii. Idziemy nią około 150 metrów i skręcamy w lewo w ulicę Bartoszycką, którą podążamy ku widocznej w oddali granicy lasu.

Granicą tą biegnie ulica Przełęczy, którą skręcamy w lewo. Po chwili docieramy do ładnego miejsca piknikowego. To już Mazowiecki Park Krajobrazowy. Utworzony w latach 1986-1988, wspólnie z Kampinoskim Parkiem Narodowym i Chojnowskim Parkiem Krajobrazowym tworzy system Zielonego Pierścienia Warszawy. Na polu piknikowym bobas może się wreszcie bezpiecznie wybiegać.

Po zabawie kontynnujemy marsz ulicą Przełęczy, a na pierwszym skrzyżowaniu dróg leśnych skręcamy w lewo - to znów ulica Kłodzka. Tuż za skrętem wybieramy odnogę prawą. Po dwustu metrach przecinamy ulicę Techniczną i docieramy do poprzecznej Frenkla, którą skręcamy w lewo. Po kilkuset metrach jazdy wracamy na dworzec w Falenicy. Tu wycieczka się kończy.

Copyright © 2013-2015 wozking.pl