Drukuj

Pole Mokotowskie

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 
SZLAK WYCIECZKOWY, około 2,3 km:

Wycieczka typowo miejska, w całości po utwardzonych alejkach parkowych, z mnóstwem miejsc piknikowych. Pole Mokotwoskie znane jest dobrze Warszawiakom, tak więc trasa adresowana raczej dla turystów.

Wycieczkę rozpoczynamy na stacji metra Pole Mokotowskie. Przybywający samochodem mogą pozostawić pojazd nieco w bok, na zachód - na parkingu przy ul. Batorego. 

Przed II wojną światową, ponad 200-hektarowy wówczas obszar Pola Mokotowskiego pełnił m.in. funkcję toru wyścigów konnych (przeniesionych potem na Służewiec) i Lotniska Mokotowskiego (jeszcze z czasów carskich). Po przeniesieniu lotniska na Okęcie Pole Mokotowskie zostało przecięte przez ulicę Topolową – obecnie jest to fragment al. Niepodległości.

Wycieczkę rozpoczynamy na skrzyżowaniu Alei Niepodległości i ulicy Batorego (duża kawiarnia na rogu). Wchodzimy na teren parku, gdzie na tablicy informacyjnej możemy się zapoznać z histroią tego miejsca, a zwłaszcza z przeszłością Pola jako lotniska. Wybieramy laejkę w lewo i idziemy wraz z tłumem wypoczywających tutaj rodzin. Park jest bezpiecznym miejscem dla malucha, pod warunkiem, że będziemy uważali na niektórych nieodpowiedzialnie pędzących rowerzystów.

Po prawej mijamy Dąb Emeryt, posadzony na pamiątkę 20-lecia Stowarzyszenia Emeryt. Warto opowiedzieć tu dzieciom o roli dziadków, a także o przemijaniu w życiu człowieka. Idziemy dalej i zbliżamy się do punktów gastronomicznych serwujących m.in. lody.

Przed widoczną już sadzawką skręcamy w prawo, na dużą, pochyłą łąkę, gdzie możemy piknikować wraz z innymi rodzinami, turystami i młodzieżą. Na wzgórzu wznosi się lotniczy pomnik upamiętniający rolę tego miejsca w przeszłości. Wokół nie brak też rzeźb plenerowych ociekawych formach. Nad sadzawką uwaga na dzieci - mogą nieopatrznie wpaść do wody! 

Po pikniku możemy ruszyć dalej wzdłuż sadzawki (wariant to spacer do Pomnika Szczęśliwego Psa - niewątpliwej atrakcji dla każdego malucha). Po jej drugiej stronie jeziorka stoją kolejne pawilony z małą gastronomią. My skręcamy w prawo. Przy jednej ze ścieżek stoi hotel dla pszczół - miejsce zimowania wielu owadów w specjalnie przygotowanych do tego celu szczelinach. Przy naszej głównej alei (uwaga - rozpędzeni rowerzyści!) umieszczono liczne przystanki Ścieżki Ryszarda Kapuścińskiego z napisami pochodzącymi z dzieł tego wielkiego polskiego podróżnika.

Z czasem docieramy do modernistycznego gmachu Biblioteki Narodowej. Wartu wejść na jej teren, by zobaczyć menhir, czyli krąg kultowy, ustawiony na prawo od furtki, a złożony z głazów będących pomnikami przyrody. O roli menhirów w starodawnych kultach przeczytać możemy na stosownej tablicy. Warto tu opowiedzieć dzieciom o różnorodności religii i ich roli w kulturze.

Od gmachu Biblioteki niedaleko już do Alei Niepodległości. My pokonamy ją kładką, na którą swobodnie wjechać można wózkiem. Z kładki roztacza się wspaniały widok na wieżowce w centrum Warszawy.

Po zjechaniu z kładki (przystanki tramwajowe z winadmi w dole - gdyby ktoś chciał zakończyć wycieczkę wcześniej) znajdujemy się w części ochockiej Pola Mokotowskiego. Idziemy główną aleją tego założenia. Zwłaszcza po lewej stronie znajdują się liczne łąki piknikowe.

Wycieczkę kończymy przy Pomniku Tysiąclecia Jazdy Polskiej z 1994, na którego kolumnie umieszczono konne postacie polskich jeźdźców. Obok znajdują się wejścia do stacji metra Politechnika. Możemy stąd wrócić na parking przy ul. Batorego.

Copyright © 2013-2015 wozking.pl