Drukuj

Szlakiem WSM na Moczydło

Ocena użytkowników:  / 2
SłabyŚwietny 
SZLAK WYCIECZKOWY, około 0,8 km w jedną stronę:

Wycieczka miejska, bardzo prosta, o charakterze piknikowym, ale nie pozbawiona walorów historyczno-poznawczych. Nawierzchnia prawie wyłącznie utwardzona.

Samochód parkujemy w rejonie skrzyżowania ulic Obozowej, Magistrackiej i Długomiła. W tym samym miejscu znajdują się też przystanki tramwajowe (kilka linii - dojazd w większość rejonów miasta).

Od razu kierujemy się na południe, w ulicę Magistracką. Teren ten został zabudowany przez Warszawską Spółdzielnie Mieszkaniową, jadną z najbardziej postępowych organizacji społecznych dwudziestolecia międzywojennego. WSM starała się zapewniać godziwe warunki życie pracownikom, urzędnikom i robotnikom poprzez budowę tanich, ale wysokiej jakości osiedli mieszkaniowych w stylu rodzącego się podówczas modernizmu. Spółdzielnia została utworzona 11 grudnia 1921 z inicjatywy działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej oraz działaczy Związku Rewizyjnego Spółdzielni Robotniczych. Ciekawostką pozostaje fakt, że jednym z założycieli był Bolesław Bierut.

Idąc pomiędzy blokami na południe docieramy do szerokiej ulicy Czorsztyńskiej, ale po widocznych naprzeciw schodach z wózkiem raczej do parku nie wjedziemy. Skręcamy więc w prawo i dojeżdzamy do szerokiej alei parkowej po lewej. To wejście do Parku Moczydło, w którego miłe wnętrze zaraz się zagłębiamy. 

Park został utworzony w latach 60. XX wieku. Kiedyś znajdowały się tam glinianki, wysypiska i stare zabudowania. Teren uporządkowali w czynie społecznym uczniowie wolskich szkół, mieszkańcy i pracownicy lokalnych zakładów pracy. Na terenie parku znajdują się cztery stawy, a o jakość ich wody dba specjalna przepompownia. 

Teren parku jest właściwie jedną wielką łąką piknikową. Możemy udać się pod górę, na lewo, gdzie kiedyś kursował nawet wyciąg narciarki. Ochłody poszukać możemy w cieniu, nad stawami powyrobiskowymi, jadnak tutaj musimy mieć na oku nasze bobasy - woda wszak kusi! 

Powrót do ulicy Obozowej proponujemy tą samą drogą.

Copyright © 2013-2015 wozking.pl