Drukuj

W koło Koła

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 
SZLAK SPACEROWY, około 1,5 km:

Wycieczka na popołudnie - krótka i bardzo łatwa. Wielu Warszawiakom Lasek na Kole jest dobrze znany, innym mniej, a turystom wcale.

Samochód zaparkujemy w okolicznych ulicach, a przystanki tramwajowe są na początku naszej trasy - przy ulicy Obozowej róg Długomiła (nazwa przystanku: Magistracka).

Od Obozowej kierujemy się na północ, ulicą Długomiła, po praej ręce mając Halę Sportową Koło zarządzaną przez OSiR Wola. Ten modernistyczny budynek nie należy do pereł architektonicznych, ale z pewnością pełni ważną funkcję rekreacyjną. W budynku po lewej salon leczenia pijawkami. Warto zwrócić uwagę dziecka na ten nietypowy przybytek i wyjaśnić, że w dawnych czasach upuszczanie krwi za pomocą pijawek było jedną z najpopulerniejszych metod leczenia. Czy skuteczną? To już inna sprawa.

Na końcu ulicy Długomiła zagłębiamy się w las czały czas nie zmieniając kierunku - idąc prosto przed siebie. Jest to Lasek na Kole (ponad 43 hektary). Drzewostan lasku tworzy głównie sosna i robinia akacjowa w II i III klasie wieku z niewielką domieszką brzozy i dębów. Z uwagi na występujące tu gatunki drzew teren ten jest szczególnie atrakcyjny na przełomie maja i czerwca w okresie kwitnienia robinii i jesienią w trakcie przebarwiania się liści. W czasie okupacji hitlerowskiej teren lasku był miejscem tajnych ćwiczeń harcerskich. Po kilkuset metrach, po prawej zlokalizowano miejsce odpoczynku - wiaty, ławki, obfitą piaskownicę i jedną huśtawkę. Możemy tu wypuścić malucha, pamiętając, że znacznie ciekawszy plac zabaw dopiero przed nami.

Idziemy nadal prosto, aż dotrzemy do torowiska kolejowego. Tuż przed nim skręcamy w lewo. Idziemy kolejne kilkaset metrów i po lewej wyrasta przed naszymi oczyma piękny, rozległy plac zabaw - prawdziwy raj dla malca. Możemy tu spędzić więcej czasu.

Wycieńczeni zabawą podążamy jeszcze chwilę prosto i skręcamy w alejkę w lewo. Idziemy nią aż do napotkania większej alejki znów po lewej stronie, w którą skręcamy. Idziemy nią dalej. Po chwili po prawej wyrośnie kilka wieżowców mieszkalnych, a my dotrzemy do dobrze nam już znanej ulicy Długomiła, w którą skręcimy w prawo, zamykając pętlę w Lasku na Kole. 

Copyright © 2013-2015 wozking.pl