Drukuj

Na łosie z Grotów

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 
SZLAK WYCIECZKOWY, około 2,9 km w jedną stronę:

Wycieczka dość długa, na wolny dzień z dobrą pogodą. Umożliwia poznanie ładnych i dziewiczych terenów na granicy Warszawy i gminy Stare Babice (uroczysko Las Bemowo), w tym rezerwatu Łosiowe Błota. Naturalnie łączy się w całość z inną wycieczką: Na spotkanie z łosiem.

Samochód parkujemy na Grotach, przy ul. Kocjana lub w okolicznych uliczkach. Można też pozostawić go przy restauracji Krasnodwór, pamiętając, że jest to parking dla klinentów. 

Udajemy się do końca ulicy Kocjana, przy lesie (skrzyżowanie z ul. Zaboreczne). Wchodzimy prosto w las, jakby przedłużając ulicę Kocjana. Piękna, szeroka aleja zachęca do swobodnego spaceru i wypuszczenia dzieci, by pobiegały. Wkrótce docieramy do szerokiej przecinki. Przebiega nią granica Warszawy, a zatem zaraz będziemy na skraju Latchorzewa w gminie Stare Babice. Tutaj nasza aleja nosi nazwę ulicy Decowskiego. 

Mijamy zabudowania, a na skraju lasu skręcamy w prawo i zagłębiamy się w las. Trzymamy się głównej alejki. Po kilkuset metrach marszu zaczyna nam towarzyszyć niewielki strumyk. W pewnym momencie z lewej dochodzą do nas znaki zielonej strzałki z dwoma kopytkami - to znaki ścieżki dydaktycznej Śladami Łosia. Dróżka z lewej, którymi te znaki przyszły jest bardzo atrakcyjna krajobrazowo, ale niestety, z uwagi na błoto i przebieg, stanowi ona dla wózków barierę nie do przebycia. 

My podążamy dalej naszą alejką, teraz już w towarzystwie łosiowych znaków. Dochodzimy do pięcioramiennego skrzyżowania, przecinamy potoczek i idziemy dalej za znakami łosiowej ścieżki. Na kolejnym, skrzyżowaniu, w pobliżu ruchliwej szosy (droga wojewódzka nr 891) dokonujemy zwrotu w prawo i po kolejnych kilkuste metrach dochodzimy do tabliczki Rezerwat Przyrody. Jesteśmy więc na Łosiowych Błotach! Rezerwat został utworzony w celu zachowania, charakterystycznych niegdyś dla Kotliny Warszawskiej, zbiorowisk torfowisk niskich wraz ze stanowiskami rzadkich i chronionych roślin. No i oczywiście można tu spotkać we własnej osobie króla Puszczy Kampinoskiej - łosia. Podziwiamy też zalane wodą, podmokłe tereny o unikalnym znaczeniu przyrodniczym.

W upalne dni konieczne jest zabranie środków odstraszających komary - na terenach podmokłych nigdy ich nie brak. .

Tu kończy się nasza wycieczka. Powrót proponujemy tą samą drogą lub kontynuowanie trasy dalej - szlak w kierunku Boernerowa (Na spotkanie z łosiem).

Copyright © 2013-2015 wozking.pl