Drukuj

Kamedulskimi ścieżkami

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 
SZLAK SPACEROWY, 3,5 km:

Szlak spacerowy, leśnymi alejkami, z łatwym dojazdem. Alternatywnie można zwiedzić zabytkowy zespół klasztorny.

Samochód parkujemy w rejonie pętli autobusowej przy ul. Gwiaździstej. Można tu też dotrzeć autobusami komunikacji miejskiej. Trasa ma formę pętli.

Pokonujemy ulicę Gwiaździstą, uważając na przejeżdżające auta i kierujemy się w leśny dukt po wschodniej stronie ulicy. Wkraczamy na teren Lasku Bielańskiego. To najcenniejszy rezerwat przyrody na terenie Warszawy. Wcześniejsza własność książęca już od XIX wieku pełniła funkcje rekreacyjne. Teren położony jest na wysoczyźnie polodowcowej, na wysokiej skarpie nadwiślańskiej.

Podążamy prosto przez serce Lasku. Jest to teren niezwykle popularny wśród spacerowiczów, ale nie brak tutaj pędzących rowerzystów. Zwłaszcza w weekendy musimy uważać, by baraszkujące maluchy nie wpadły pod jadący rower. Stopniowo zbliżamy się do znajdującej się poniżej skarpy ruchliwej ulicy - Wybrzeża Gdańskiego. Idziemy równolegle do jej wschodniej nitki.

Na skrzyżowaniu z niewielką uliczką Pergaminów wykonujemy skręt w lewo, w ten właśnie dukt. Osoby zainteresowane historią mogą zwiedzić pobliski dawny klasztor kamedułów, który obecnie jest siedzibą Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (dojście od strony ul. Dewajtis).

My przecinamy ulicę Kamedulską (właściwie dukt) i podążamy dlaej ulicą Pergaminów. Po około kilometrze docieramy do lasu robiniowego (robinia akacjowa), sztucznie nasadzonego około 1915 roku. Wkrótce schodzimy na ulicę Podleśną, gdzie skręcamy w lewo.

Ulicą Podleśną docieramy z powrotem do Gwiaździstej, którą skręcamy ponownie w lewo. Wkrótce dochodzimy do pętli autobusowej.

Po drugiej stronie ulicy znajduje się pierwszorzędne miejsce na zorganizowanie pikniku - Kępa Potocka. Nad starorzeczem wiślanym stoją tu ławeczki, punkty gastronomiczne i place zabaw dla maluchów. Do 1931 roku Kępa Potocka była wyspą, łachą wiślaną.

Copyright © 2013-2015 wozking.pl