Drukuj

Na spotkanie z łosiem w Boernerowie

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 
SZLAK WYCIECZKOWY, około 2,8 km w jedną stronę:

Wycieczka dość długa, na wolny dzień z dobrą pogodą. Umożliwia poznanie ładnych i dziewiczych terenów na granicy Warszawy i gminy Stare Babice (uroczysko Las Bemowo), w tym rezerwatu Łosiowe Błota. Naturalnie łączy się z inną wycieczką: Na łosie z Grotów.

Samochód parkujemy przy ul. generała Kaliskiego, wzdłuż torowiska tramwajowego. Możliwy jest też dojazd tramwajem - linią 20, uroczą i historyczną linią na Boernerowo.

Odwracamy się tyłem do pętli tramwajowej i idziemy w kierunku widocznego w pobliżu kościółka Matki Boskiej Ostrobramskiej. Świątynia, pięknie położona wśród drzew nie jest taka stara - powstała w 1973 według projektu J. Redy, zastąpiwszy wcześniejszą kaplicę drewnianą funkcjonującą od połowy lat 30. XX wieku. Po drugiej stronie ulicy stoi ceglastoczerwony pomnik pułkownika Ignacego Boernera - twórcy osad na Boernerowie, a także ministra łączności i telegrafów przed II wojną światową.

Po zwiedzeniu kościółka kierujemy się po jego prawej stronie, zacienioną ulicą Tadeusza Kutrzeby (dowódcy Armii Poznań w 1939 roku). Droga nie ma chodnika, uważajmy więc na przejeżdżające auta. Niedługo przed skrzyżowaniem z ulicą Radiową, po lewej stronie znajduje się miejsce piknikowe z wiatą, ławkami i śmietnikami. My nie dochodzimy do ul. Radiowej, ale tuż przed nią skręcamy w prawo w równoległy do ul. Radiowej leśny dukt. Jesteśmy na terenie Parku Leśnego Bemowo. Idzimy nim aż do pętli autobusowej (mało kursów, nieprzydatna podczas naszej wycieczki). Od pętli kontynuujemy marsz prawą stroną ulicy., aż dojdziemy do pasów, którymi przechodzimy na drugą stronę (uwaga - duży ruch!) i zawracamy, idąc około 100 metrów z powrotem ulicą Radiową do dużego skrzyżowania dróg leśnych na tyłach Fortu Babice (nr IIa, powstał w latach 80. XIX wieku, własność wojskowa, niedostępny). Skrzyżowanie oznaczone jest nazwą ulicy płk. Kazimierza Leskiego, a także tablicą informującą nas o atrakcjach Uroczyska Las Bemowo.

Wybieramy prawą odnogę drogi leśnej i idziemy nią prosto. Przy większym skrzyżowaniu wiata, miejsce odpoczynku i tablica informacyjna, któa informuje nas, że czasami zachodzą tu łosie! Idziemy dalej prosto za znakami ścieżki dydaktycznej Śladami Łosia (strzałka z dwoma kopytkami). Mijamy po prawej kolejną wiatę i ławeczkę i dochodzimy do torowiska kolejowego. Jest to bocznica do huty - musimy tu zachować uwagę, gdyż zaglądają tu często ciężkie towarowe składy. Jeśli będziemy mieli szczęście, to nadarzy się pociąg - niewątpliwa atrakcja dla każdego malucha!

Po przejściu przez bocznicę maszerujemy dalej główną ścieżką. Lekko skręcamy w lewo i po kilkuset metrach dochodzimy do tabliczki Rezerwat Przyrody. Jesteśmy więc na Łosiowych Błotach! Rezerwat został utworzony w celu zachowania, charakterystycznych niegdyś dla Kotliny Warszawskiej, zbiorowisk torfowisk niskich wraz ze stanowiskami rzadkich i chronionych roślin. No i oczywiście można tu spotkać we własnej osobie króla Puszczy Kampinoskiej - łosia. Podziwiamy też zalane wodą, podmokłe tereny o unikalnym znaczeniu przyrodniczym.

W upalne dni konieczne jest zabranie środków odstraszających komary - na terenach podmokłych nigdy ich nie brak. .

Tu kończy się nasza wycieczka. Powrót proponujemy tą samą drogą lub kontynuowanie trasy dalej - szlak w kierunku Grotów (Na łosie z Grotów).

Komentarze   

 
+1 #1 facet z Winiar 2014-03-28 10:59
Nie wiedziałem że w mojej dzielnicy tkwi taki potencjał :-)
Cytować
 
 
0 #2 Marcin 2014-03-28 11:03
Ja tam wiedziałem, wozking to jedynie potwierdził
Cytować
 

Copyright © 2013-2015 wozking.pl