Drukuj

Kraina Modrej Przygody

Ocena użytkowników:  / 3
SłabyŚwietny 

SZLAK TREKKINGOWY. 1,4 km.

Krótki, ale trochę wymagający terenowo i orientacyjnie szlak w lasach Puszczy Zielonki. Umożliwia zapoznania ze zwyczajami zwierząt, a także z dziewiczym, zarastającym jeziorkiem pełnym nenufarów, nimf i wodników.

Parkujemy przy leśniczówce Odrzykożuch w Puszczy Zielonce. Dojazd z Poznania odbywa się drogą na Tuczno. W centrum Tuczna, przy sklepie spożywczym skręcamy w lewo, w leśną (a początkowo letniskową) drogę - ulicę Borową. W pobliżu końca zabudowań letniskowych wybieramy odgałęzienie prawe. Potem, po około 500 metrach jazdy przez las znów wybieramy odgałęzienie prawe. Istnieje tu zakaz ruchu, ale nie dotyczy on dojazdu do leśniczówki i szkółki lesnej.

Po zaparkowaniu podziwiać możemy potężny dąb - pomik przyrody, który rośnie przy leśniczówce i jest oznakowany stosowną tabliczką.

My kontynuujemy marsz dalej drogą, którą przyjechaliśmy. Na skrzyżowaniu za leśniczówką podążamy główną drogą. Po około trzystu metrach marszu dochodzimy do dość wyraźnego skrzyżowania dróg leśnych.

Po prawej stronie mamy drewnianą równoważnię do ćwiczeń dla dzieci. Skręcamy dość ostro w lewo, w mniejszą drogę leśną, przy której od razu z boku zbudowano coś w rodzaju skoczni do skoku w dal. Jest to atrakcja dla dzieci. Na skali przy ziemi oznaczono jak daleko mogą doskoczyć najróżniejsze zwierzęta (np. pchła może skoczyć aż metr!). Maluchy z pewnością chętnie staną tu w szranki i postanowią pobić zwierzęce rekordy!

Po skocznych zabawach udajemy się dalej leśnym duktem, który w pewnym momenie znacznie opadnie. Na skrzyżowaniu leśnych dróg skręcamy w prawo. wzdłuż zarośniętego brzegu jeziora Modrego, dającego nazwę dzisiejszej wyprawie. Jest to jezioro bezodpływowe, położone na wododziale rzek Główna i Trojanka. Ma powierzchnię 4,33 hektara.

Brzegi w większości niedostępne, porośnięte trzciną, olchą i wierzbami. Wyjątek stanowi drewniany pomost turystyczny, zbudowany na potrzeby ścieżki edukacyjnej Kraina modrej przygody. Dno jeziora jest podwójne - na głębokości 0,5-1 m znajduje się zwarta masa pokładów torfowych, a pod nimi kolejna warstwa wody. Liczne są tutaj ślady żerowania bobrów. Przy pomoście istnieje wodowskaz oraz niewielka baza wędkarska. Ponadto funkcjonuje tu stacja nawadniająca na potrzeby pobliskiej szkółki leśnej Odrzykożuch (ujęcie wody, pompy i zraszacze).

Wchodzimy przez bramę na teren stacji pomp, nawadniających szkółkę. Musimy tu zachować ciszę i spokój, by nie płoszyć ryb wędkarzom. Po kilkudziesięciu krokach docieramy do drewnianego pomostu. Można stąd nie tylko podziwiać zarastający akwen, ale też przyjrześ się z bliska wodnym kwiatom i innym roślinom. Tu i tam chlupnie ryba!

Powrót odbywamy tą samą drogą. Letnią porą można jeszcze zaliczyć kąpiel w jeziorze Kamińskim, a jesienią pozbierać grzyby w okolicznych lasach. Ścieżka dydaktyczna Kraina Modrej Przygody, choć zaznaczona na niektórych mapach i w internecie, nie jest w terenie w żaden sposób wyznakowana. Prosimy więc zdać sie na własną uwagę topograficzną.


Copyright © 2013-2015 wozking.pl