Drukuj

Mielą młyny nad Wełną

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

SZLAK WYCIECZKOWY. 0,5 km.

Szlak raczej krótki, ale trzeba doliczyć sporo czasu na zwiedzanie rozległego Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu. Jesienią szlak umożliwi zebranie dorodnych grzybów.

Dojazd z Poznania odbywa się po drodze krajowej nr 11 w kierunku Obornik. Za Obornikami wypatrujemy drogowskazu do Muzeum oraz do Jaracza Młyna. Parkujemy na parkingu przy muezum. Opłaty za wstęp nie są wygórowane i wynoszą zaledwie kilka złotych.

Samo muzeum jest oddzialem Muzeum Rolnictwa ze Szreniawy i będzie niewątpliwie bardzo atrakcyjne dla dzieci. Otwarcie placówki nastąpiło w 1981 na terenie historycznego młyna i przyległych zabudowań, gdzie tradycje młynarskie sięgały 1449 roku. Zespół muzealny składa się z trzech budynków, a także rozległej ekspozycji plenerowej, na której króluje stary wiatrak koźlak. Za nim zlokalizowano atrakcyjny plac zabaw. Po drugiej stronie drogi znajduje sie kespozycja poświęcona młynom wodnym, ale tutaj trzeba bardzo uważać na dzieci, tak aby nie wpadły do jednego z kanałów młyńskich na rzece Wełnie.

Warto podejść na brzeg szerokich rozlewisk nad Wełną. Widok jest zaiste sielankowy. Atrakcją dla dzieci będą tu latem spływy kajakowe. Maluchów zainteresują procesy wyciągania, przeciągania i wodowania kajaków przez uczestników spływów. Dorodne jabłonie oferują świeże i ekologiczne jabłka.

Jesienią z pewnością warto udać się w lasy na północ od muzeum. To tereny obfitujące w grzyby, których rozpoznawanie będzie atrakcją dla malców. Uważajmy by przypadkiem dzieci nie połknęły dorodnego muchomora!

Ze swojej strony polecamy podjechanie pod górkę i wybór drogi w prawo, w kierunku Wełny. Możemy w każdej chwili z niej zawrócić i ogłosić odwrót do domu!


Komentarze   

 
0 #1 witek 2015-04-09 13:39
Na grzybki!!!!
Cytować
 

Copyright © 2013-2015 wozking.pl