Drukuj

Trójkąt sobocki

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

SZLAK WYCIECZKOWY. 3,0 km.

Stosunkowo łątwy szlak, prowadzący leśnymi duktami poprzez bardzo zróżnicowane i atrakcyjne lasy liściaste kompleksu sobockiego. Możliwe odcinki piaszczyste i kałużowate.

Parkujemy samochód przy starym cmentarzu w Sobocie (dojazd z Poznania drogą krajową nr 11, a na węźle z obwodnicą wybieramy starą drogę na Rokietnicę). Nekropolia jest zlokalizowana na północ od wsi i oznaczona drogowskazem - za kościołem kierujemy się w prawo). Komunikacja publiczna niestety nie dowiezie nas w rejon cmentarza - konieczne jest dojście z centrum wsi drogą gruntową, utwardzoną.

Cmentarz jest okazją do pierwszych pogadanek historycznych i regionalnych. Spoczywają tu m.in. Czesław i Stefan Borysiakowie (powstańcy wielkopolscy), Jan Figna (burmistrz Jarocina i Pszczyny), Bolesław Zajc (powstaniec warszawski) i Maria Panek (zamordowana w obozie koncentracyjnym Auschwitz). Dzieci prawdopodobnie chętnie zapalą znicz (pod opieką rodziców), a także dowiedzą się czegoś nowego z histrorii Polski.

Od cmentarza podążamy na północ i zaraz za końcem nekropolii wybieramy prawe odgałęzienie (mniej wyraźną drogę leśną). Drogą główną po lewej powrócimy na końcu naszej wyprawy. Prawa odnoga to piękna, leśna droga(pełna drzew liściastych)uroczych brzóz i młodych dębów. Jesienią lasy te obfitują w grzyby.

Po niecałym kilometrze docieramy do wyraźnego skrzyżowania dróg leśnych, na którym wybieramy skręt w lewo. podążamy szeroką drogą leśną na zachód. Po około 800 metrach docieramy do kolejnego skrzyżowania, obok którego położony jest most na rzece Samicy. Wybieramy ponownie skręt w lewo.

Tereny te są bardzo cenne przyrodniczo. Rozciąga się tutaj obszar Natura 2000 Dolina Samicy, a także Obszar Chronionego Krajobrazu. Po lewej od naszej drogi zlokalizowna jesy ostoja zwierzyny (wstęp wzbroniony). Powierzchnia obszaru liczy 378,1 hektarów. Krajobraz tworzą przede wszystkim doliny wypełnione użytkami rolnymi i lasami, zadrzewienia śródpolne i zlokalizowane pośród nich oczka wodne. Teren jest pofałdowany i zróżnicowany. Należy do dziesięciu najistotniejszych w Polsce ostoi ptaka bączka.

My podążamy dalej wybraną drogą. Po około 750 metrach docieramy do zabudowań starej leśniczówki Sobota, które stoją po prawej stronie drogi. Idziemy dalej głównym traktem, by po kilku chwilach znaleźć sie w punkcie wyjścia - przy sobockim cmentarzu. Widok stąd jest dość atrakcyjny - pofalowany krajobraz okolicznych pól i lasów to kwintesencja wielkopolskiej ziemi.


Komentarze   

 
0 #1 seba i karolek 2014-11-30 18:28
nie ma to jak spacer z dzieciakami, dzięki za trasę
Cytować
 
 
0 #2 Kaktusik 2017-04-27 06:01
Szlak raczej trudny i wymagający, ale mi dostarczył mnóstwo przyjemności i radochy!
Cytować
 

Copyright © 2013-2015 wozking.pl