Drukuj

Wieża i Kociołek

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

SZLAK SPACEROWY, 3 km:

Szlak pozwala poznań wiele osobliwości Pożegowa i wschodniej części Wielkopolskiego Parku Narodowego. Ma charakter widokowy, patriotyczny i przyrodniczy.


 

Dojazd do Pożegowa (części Mosiny) odbywa się z Poznania przez Dębiec i Puszczykowo, drogą wojewódzką nr 430, a następnie ulicami: Poniatowskiego, Kołłątaja i Pożegowską. Z tej ostatniej, na samej górze, skręcamy w prawo, w niewielką uliczkę, za znakiem drogowskazu Wieża Widokowa.

Parkujemy prawie pod samą wieżą. Tutaj pozostawiamy samochód i udajemy się na widoczną w pobliżu drewnianą wieżę. Znajdujemy się przy dawnych terenach cegielnianych. W zalanych wodą gliniankach prowadzono ongiś prace wydobywcze dla pobliskiej cegielni. Jeździła tu nawet kolej wąskotorowa! W 2012 stare wyrobiska zagospodarowano - stworzono park, plażę i wieżę widokową. Latem możemy się tutaj nawet wykąpać, pamiętając jednak o bezpieczeństwqie maluszków.

Na wieżę wstęp jest bezpłatny. Panorama, jak na warunki Wielkopolskie, zapiera dech w piersiach. Widać znaczą część Poznania (w tym stadion Lecha), całą Mosinę, część Puszczykowa i wiele okolicznych wsi. Uwaga - strome schody! Małe dzieci trzeba wnosić.

Na spacer, od parkinu kierujemy się ku ulicy Pożegowskiej, którą przyjechaliśmy. Przy drogowskazie na wieżę skręcamy w prawo. Chwilkę idziemy ulicą Pożegowską i zaraz skręcamy w lewo, w ul. Skrzynecką. Tą spokojną drogą przechodzimy kilkaset metrów i dochodzimy do głazu Zamoyskiego. Upamiętnia on wielkiego Wielkopolanina - Władysława Zamoyskiego, właściciela zamku w Kórniku, sporej części Tatr, filantropa i patrioty. Idziemy dalej. Pochwili docieramy do Studni Napoleona.

Ze studni wodę pił sam cesarz Bonaparte, kiedy to w 1812 podążał na Moskwę. Woda, którą podał mu adiutant z tej studni miałą smak szampana. Do dziś raz w roku, o nieznanej porze, woda ta zamienia się w ten właśnie trunek. Wystarczy tylko mieć trochę szczęścia. Oczywiście w tym wypadku napojem nie dzielimy się z dziećmi.

Od studni podążamy dalej, do rozwidlenia dróg z głazem Wodziczki. Upamiętnia on prof. Adama Wodziczkę, wybitnego przyrodnika, jednego z twórców Wielkopolskiego Parku Narodowego. W pobliżu istnieją ruiny stacji kolejowej Osowa Góra. Tak - dawniej można tu było przyjechać pociągiem...

Od głazu idziemy jeszcze trochę przed siebie aż do okrągłego jeziora Kociołek. W akwenie nie można się niestety kąpać - jest to ścisły rezerwat przyrody. Chronione jest tu unikalne polodowcowe jezioro wraz z roślinnością przybrzeżną.

Powrót proponujemy tą samą drogą.

 
 

Copyright © 2013-2015 wozking.pl