Drukuj

Śladami radzieckich zwiadowców

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

SZLAK TREKINGOWY, 3 km:

Przepiękny szlak w lesie i nad zarośniętym jeziorem w sercu Puszczy Noteckiej. Nawierzchnia jest miejscami dość wymagająca ale trudności terenowe wynagradzają piękne widoki i możliwości piknikowe.

Z Poznania dojazd odbywa się drogami wojewódzkimi, przez Szamotuły i Wronki. Z Wronek kierujemy się drogą 140 na Czarnków, ale za miejscowością Jasionna skręcamy w lewo, w drogę nr 149 na Sieraków (początkowo słaba nawierzchnia asfaltowa). Docieramy nią do wsi Rzecin, w której pozostawiamy auto.

Wycieczkę rozpoczynamy kierując się szosą w kierunku, z którego przyjechaliśmy. Początkowy odcinek jest trochę monotonny i trzeba uważać na przejeżdżające samochody. Na szczęście ruch jest tu znikomy. Po dojściu do przysiółka Plany napotykamy wyraźne skrzyżowanie oznaczone licznymi drogowskazami. Skręcamy w wyraźną drogę w prawo. Idziemy wśród rozproszonych zabudowań Planów, podziwiając malownicze otoczenie jeziora Rzecińskiego. Jest to teren ochrony torfowisk Natura 2000, bogaty w różnorodną florę i faunę.

W Planach znajduje się duże gospodarstwo agroturystyczne ze stadniną koni. Mijamy je po lewej stronie drogi. Wybieramy prawe odgałęzienie na następnej krzyżówce. Przechodzimy koło ostatniego gospodarstwa, wcześniej przeszedłszy przez malutki ciek zwany Rowem Rzecińskim. Kłaniają się nam tutaj malownicze wierzby.

Idziemy pod lasem (tereny piknikowe!, możliwość obserwacji ptaków!), by dotrzeć do pierwszych zabudowań Rzecina. Przy leśniczówce znajduje się wielki głaz pamiątkowy przypominający epizod z II wojny światowej. W tej okolicy lądowali radzieccy zwiadowcy na spadochronach. Obserwowali ruch na pobliskiej linii kolejowej Poznań - Szczecin. Działała tu także polska partyzantka. Również tutaj można uskutecznić piknik. Od kamienia podążamy w stronę centrum Rzecina. W pewnym momencie wchodzimy na asfalt drogi wojewódzkiej nr 149, którym docieramy do auta.

 
 
 
 

Copyright © 2013-2015 wozking.pl