Drukuj

Doliną Trojanki przez leśne ostępy

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

SZLAK TREKINGOWY, około 6 km:

Wycieczka po leśnych ostępach Puszczy Zielonki. Trasa stosunkowo długa - odpowiada na potrzeby wiosennego wyszalenia się. Nawierzchnia nie zawsze idealna, zdarzają się miejsca piaszczyste i korzenie oprzeczne. Słowem - poważna wyprawa na cały dzień.

Samochód pozostawiamy na parkingu przy Arboretum w Zielonce (jest to doskonałe miejsce na osobną wycieczkę i na piknik z maluchem). Dojazd z Poznania drogą wojewódzką nr 196 do Murowanej Gośliny (nie zjeżdżamy na obwodnicę miasteczka!). W Murowanej Goślinie drogą lokalną przez Boduszewo do Zielonki. 

Z Zielonki wychodzimy za znakami szlaku czerwonego w kierunku Rejowca i Skoków. Idziemy leśną drogą, mijając w pewnym momencie krzyż po lewej stronie. Trzymając się znaków szlaku dochodzimy po ponad 2 km do wyraźnej nieutwardzonej drogi z Głęboczka do Dąbrówki Kościelnej. Porzucamy tutaj znaki czerwone i skręcamy tą drogą w lewo. Mijamy parking leśny i liczne stare drzewa o znacznych rozmiarach. Po jakimś czasie dochodzimy do Głęboczka, który (co wydaje się niewiarygodne) w XV wieku uzyskał prawa miejskie. Cieszył się nimi bardzo krótko i nigdy nie rozwinął się w prawdziwe miasto. W centrum atrakcją dla malców będzie ładny plac zabaw.

Odnajdujemy znaki szlaku niebieskiego i kierujemy się za nimi w kierunku Zielonki (broń Boże w stronę Skoków!). Atrakcyjnym, pofałdowanym terenem idziemy znów około 2 km przez las przechodząc leśnym mostkiem przez małą rzeczkę - Trojankę. Na rozwidleniu spotykamy nasze stare znaki czerwone i po chwili jesteśmy z powrotem w Zielonce, gdzie nasza pętla (a właściwie trójkąt) się zamyka.

Wycieczka pozwala zapoznać się z prawdziwym lasem, gdzie napotkać możemy sarny, zobaczyć mrowiska i rozpoznać różne rośliny, a nade wszystko zrobić zapas świeżego powietrza w płucach na cały następny tydzień.  

Copyright © 2013-2015 wozking.pl