Drukuj

Bagno Chlebowo wcale nie straszne

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

SZLAK WYCIECZKOWY, 2 km:

Szlak wycieczkowy, bogaty w osobliwości przyrodnicze, a przy tym mało popularny dla masowego ruchu turystycznego. Umożliwia obcowanie z nieskażoną przyrodą. Utrudnienie stanowią dość piaszczyste drogi, zwłaszcza w pobliżu dawnej kopalni torfu.

Z Poznania wyjeżdżamy ulicą Obornicką, czyli drogą nr 11. W Obornikach wjeżdżamy w szosę wojewódzką nr 178 i dojeżdżamy nią do wsi Lipa, gdzie na wyraźnym skrzyżowaniu wybieramy lokalną drogę w kierunku Chlebowa. W pewnym momencie asfalt się kończy. My jedziemy jeszcze około pół kilometra dalej po dość dobrej nawierzchni gruntowej. Przy zabudowaniach dawnej kopalni torfu i pałacyku właściciela możemy pozostawić samochód. Jesienią są to popularne tereny wśród grzybiarzy.

Od zabudowań pokopalnianych kierujemy się ściśle na południe w kierunku widocznej granicy lasu. Tuż przed tą granicą przecinamy prostopadle biegnącą drogę gruntową. Uwaga samochody są tu mimo wszystko dość często spotykane! Jedziemy po nawierzchni, ktora może powodować pewne utrudnienia - dość głęboki piasek. Po wyjeździe z lasu ukazuje się nam przepiękna panorama pól śródleśnych i widocznego na ich drugim końcu lasów wokół Bagna Chlebowo. Kierujemy się drogą w tę stronę. Po lewej mijamy starą ambonę myśliwską, a po chwili znów wkraczamy w las, który stanowi tutaj otoczenie Bagna Chlebowo.

Torfowiskowy rezerwat utworzono tutaj w 1959 na powierzchni prawie 5 hektarów. Przedmiotem ochrony jest roślinność torfowiskowa i samo torfowisko wysokie, czyli wypełnione wodą. Licznie spotykamy tu chronione gatunki roślin i grzybów. Same zbiorniki wodne to pozostałości po jednej z największych w Polsce kopalni torfu. Dziś królują tu ptaki i... wędkarze, którym starajmy się nie przeszkadzać.

Kierując się dalej obraną wcześniej drogą napotykamy pierwsze torfianki, czyli podłużne zbiorniki wodne po dawnych wyrobiskach torfu, dziś otoczone uroczymi mchami i brzozami. Musimy tutaj zachować szczególną ostrożność, gdyż łatwo o potknięcie na licznych korzeniach i upadek do wody. Może się to zdarzyć rozbieganym dzieciom! Na piknik można wybrać jedną z rozległych łąk nad torfiankami. Na pewno napotkamy ciekawe ptaki i rośliny. Polecamy zabranie atlasu!

Powrót proponujemy wykonać tą samą drogą, gdyż ryzyko zagubienia się na trasie dookolnej jest całkiem realne! W drodze powrotnej proponujemy zatrzymać się na obiad w kultowej restauracji Culinaria w Bogdanowie pod Obornikami. 

 


  

 

 

Copyright © 2013-2015 wozking.pl