Drukuj

Wagrowieckim wybrzeżem

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Piękna trasa wózkingowa poza Poznaniem, łączaca w sobie historię i rekreację nad mało znanym ale bardzo urokliwym Jeziorem Durowskim w Wągrowcu.

Do Wągrowca dojeżdamy środkami komunikacji publicznej (w tym wypadku pociągiem kursującym co godzinę z Poznania.) Trasa kolejowa wiedzie skrajem Puszczy Zielonki przez wzgórza, jeziora, piękne miasteczka północnej wielkopolski. Świeżo wyremontowana, lokalna trasa kolejowa obsługiwana jest przez tabor niskopodłogowy. Będzie to wspaniała przygoda dla dorosłych i dla maluchów. Jeśli wybierzemy dojazd samochodem z Poznania to kierujmy się na drogę numer 196 z Ronda Rataje (Uwaga! droga często obfituje w utrudnienia.)

Wągrowiec to nieznane miasto dla większości Poznaniaków a szkoda ponieważ obfituje w wiele ciekawych miejsc dostarczających przygód nawet na cały dzień.

W powyższej trasie skupimy się na trasie wzdłuż jeziora. Dojście do trasy prowadzi od dworca kolejowego przez ulicę dworcową, kolejową i cysterską. Mijamy ulicę Kościuszki i skręcamy w pierwszą wąską uliczkę w prawo, która pod wiaduktem kolejowym zaprowadzi nas na opisywaną trasę wzdłuż jeziora. Trasa ma charakter lekki, nie jest uciążliwa, cały czas ma dobrą nawierzchnię, obfituje w dużą ilość ławek i pomostów widokowych na jezioro.
Trasa wiedzie wzdłuż południowego brzegu jeziora, przechodzi obok Hotelu Pietrak, gdzie w restauracji można się napić dobrej kawy. Zielony brzeg jeziora dostarcza niezapomnianych wrażeń o każdej porze roku.
 
Atrakcją historyczną na tej trasie jest stary, żydowski cmentarz. Został założony na początku XIX wieku. Podczas II wojny światowej uległ częściowej dewastacji a w 1954 roku został zamknięty przez władze miejskie. W II połowie lat 60 tych XX wieku usunięto z niego ostatnie nagrobki a na terenie nekropolii zorganizowano skansen poświęcony rybactwu.  Po pożarze skansenu teren przeznaczono pod Rosarium, które zostało jednak zniszczone przez wandali. W 2001 roku nekropolię odrestaurowano tworząc Lapidarium z odzyskanych nagrobków. 
 
Powyższa trasa jest pierwszą trasa wózkingową promującą Naszą nową serię wycieczkową pt.:" W krainie wągrowieckich przygód".

 

Copyright © 2013-2015 wozking.pl