Drukuj

Promenadą do Zamku kórnickiego

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Wycieczka podmiejska, nastawiona na wspaniałe widoki na jezioro Jezioro Kórnickie. Idealnym miejscem na spacer z maluchem, zarówno chodzącym, jak i leżącym jeszcze w wózku jest Promenada wzdłuż wschodniego brzegu Jeziora Kórnickiego.

Trasę rozpoczynamy na Rynku w Bninie, na którym parkujemy samochód (miejsc zwykle nie brakuje). Na ryneczku znajduje sie Restauracja - Pizzeria Casablanca. Wchodzimy w uliczkę Jeziorną, która przechodzi obok Kościoła św. Wojciecha w Bninie – (poewangelicki kościół parafialny należący do parafii św. Wojciecha w Bninie.)

Świątynię zbudowano w latach 1826-1827 w stylu klasycystycznym, na miejscu dawnego kościoła szachulcowego, ufundowanego przez Teofilę Potulicką. Jest to obiekt halowy, prostokątny z zakrystią od północy i kruchtą od zachodu. Jako kościół rzymskokatolicki został poświęcony w 1945. Wtedy to przeniesiono tu resztki wyposażenia z wcześniejszego kościoła katolickiego zburzonego przez nazistów w 1942. Świątynia ta pochodziła z lat 1448-1463 (fundatorem był Andrzej z Bnina).
Wewnątrz znajduje się m.in. chrzcielnica gotycka z 2. połowy XV wieku. Kościół posiada ponadto pięć dzwonów (najstarszy jest z 1624). Obok świątyni zbudowano powojenną grotę Niepokalanego Poczęcia NMP. Dawna pastorówka (koniec XVIII wieku, przebudowana w 1836) pełni rolę przedszkola.

Trasa dalej prowadzi w stronę jeziora przy którym zaczyna się promenada. Promenada ma około 1,5 kilometra i obfituje w ławki, miejsca piknikowe i wspaniałe widoki na jezioro. Można tu trafić na perełki w postaci ławeczki Wisławy Szymborskiej. Kolejna Atrakcja na tej wspaniałej promenadzie to punkt startowy statkow pływających po jeziorze.  Nasza trasa wózkingowa kończy sie przy Kórnickim zamku gdzie zapraszamy do Wspaniałego Arboretum i zwiedzenia gotyckiego zamku.


 

 

Copyright © 2013-2015 wozking.pl