Drukuj

Śremska lazurowa promenada

Ocena użytkowników:  / 3
SłabyŚwietny 
SZLAK SPACEROWY, 2 km:

Szlak umożliwia poznanie najatrakcyjniejszych partii Śremu – miasta oddalonego od Poznania o około 30 km. Towarzyszy nam zieleń parkowa, a gwoździem programu jest nadwarciańska Promenada, której nie powstydziłyby się Międzyzdroje.

 

 
POCZĄTEK:
 
Szlak rozpoczyna się przy marinie nadwarciańskiej na ulicy Nadbrzeżnej (miejsca parkingowe w okolicznych uliczkach), skąd początek bierze jedna z najdłuższych i najpiękniejszych promenad nad królową wielkopolskich rzek. Połączenia PKS z Poznaniem są dość częste – w dni robocze nawet co godzinę, w wolne nieco rzadziej. Wybieramy przystanek na Starym Mieście (nie jedziemy do dworca PKS!).
 
Trasę na promenadzie należy podzielić na dwie części. Pierwsza to odcinek do mostu 23 Stycznia. Ten fragment to zupełnie nowy chodnik z dobrą nawierzchnią, z którego roztacza się widok na starą część Śremu. Drugi odcinek promenady to szlak z ławkami. Ciągnie się on ponad 800 metrów dalej. Przy Promenadzie znajduje się 12 pomników przyrody: sześć jesionów wyniosłych (m.in. o imionach Piotr, Krzysztof i Tomasz) i sześć olsz czarnych (m.in. Małgorzata, Agnieszka, Katarzyna i Anna). Są to pozostałości bujnej niegdyś zieleni porastającej terasy nad Wartą, w tym lasów łęgowych. Oprócz tego rosną tutaj stare wiązy szypułkowe, topole czarne, lipy drobnolistne i topole białe. Na rzece, przy wschodnim krańcu traktu, znajdują się miejsca gniazdowania ptactwa wodnego. W tym też rejonie urządzono plac zabaw dla dzieci. Nad ciągiem wznosi się punkt widokowy przy Muzeum Śremskim w formie imitacji bastionu. Dodać również trzeba, iż na trasie promenady znajdują się dwie ławeczki: Heliodora Święcickiego i ks. Piotra Wawrzyniaka
 
Na trasie Promenady znajdują się liczne odgałęzienia prowadzące między innymi do Muzeum Śremskiego lub do ciekawych obiektów architektonicznych pięknej, przywarciańskiej dzielnicy Śremu. 
 
Po 800 metrach nasza promenada zakręca w prawo stając się uliczką o słabej nawierzchni, która mocno pnie się pod górę, dobijając do ulicy Imienia Adama Mickiewicza, która jest swego rodzaju kręgosłupem przywarciańskiej dzielnicy. Po około 100 metrach dochodzimy do Muzeum Śremskiego, w którym również mamy punkt widokowy zrobiony w charakterze bastionu, a wokół tereny zielone, gdzie można się rozłożyć, piknikować czy dać się wybiegać naszemu maluszkowi.
 
Dalsza trasa prowadzi cały czas ulicą Mickiewicza, aż do placówki PKO BP, przy której na pasach przechodzimy na lewą stronę, by dojść do alejki przy zabytkowej wieży ciśnień, która jest nieformalnym symbolem miasta. 
 
Miejska wieża wodociągowa, zbudowana została w latach 1908-1909 według projektu Ksawerego Geislera. Ma 44 metry wysokości. 
 
Po minięciu wieży dalsza trasa prowadzi nas do ulicy Powstańców Wielkopolskich, gdzie przechodzimy na pasach na lewą stronę ulicy, kierując się w stronę zachodnią. (tu uwaga: słaba nawierzchnia chodnikowa!) po lewej mijamy restaurację. 
 
Na skrzyżowaniu kierujemy się w lewo, skręcając w ulice Ludwika Zamenhofa, którą idziemy aż do przejazdu kolejowego, który przekraczamy. Uwaga: bardzo rzadki ruch pociągów, ale czasem zdarza się skład towarowy. Wyczekiwanie na atrakcję dla malucha skończy się raczej niepowodzeniem. 
 
Po lewej mijamy zabytkową strzelnicę, w której dziś mieści się kręgielnia. Idziemy dalej około 450 metrów, aż dojdziemy do ulicy Grunwaldzkiej (uwaga: duży ruch samochodów!). 
 
Ulice Grunwaldzką przekraczamy i wchodzimy alejką po lewej, do drugiej największej atrakcji naszej śremskiej trasy czyli Parku Śremskich Odlweników. Park ten zlokalizowany jest na terenie osiedla Jeziorany, w dawnej strefie ochronnej odlewni żeliwa, pomiędzy ulicami Grunwaldzką, Staszica i Chłapowskiego. Powierzchnia parku wynosi 6,89 ha. Został on przejęty od odlewni przez miasto w 2006.Park założono w początkach lat 70. XX wieku. Znajduje się w nim Pomnik Katyński, Pomnik Odlewnika, staw otoczony wierzbami płaczącymi i urządzenia zabawowe dla dzieci. W parku obserwować można różnego rodzaju ptaki, co może być bardzo atrakcyjne dla dzieci. Zieleniec obfituje w ławki i place zabaw.
 
W tym miejscu nasza trasa dobiega końca. Można też tutaj rozpocząć wędrówkę i pójść w drugą stronę, odwrotnie niż to opisano.
 
Wokół Parku Odlewników znajduje się duża ilość bezpłatnych miejsc parkingowych. Istnieją tu też punkty malej gastronomii.


 
 

Komentarze   

 
-1 #1 Śremak 2013-06-29 08:59
Ztym lazurowym wybrzeżem to żeście nieźle przegięli :)))))) Ale promenada jest bardzo reprezentacyjna i fajnie się spaceruje nią. Polecam. Śremak.
Cytować
 

Copyright © 2013-2015 wozking.pl