Drukuj

Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach

Ocena użytkowników:  / 5
SłabyŚwietny 

SZLAK SPACEROWY, około 2 km:

Wycieczka podmiejska, nastawiona na zwiedzanie zabytków i atrakcje parkowe. Nawierzchnia w większości dobra, tylko odcinek do Dębu Bartka nieco słabszy

POCZĄTEK:

Idealnym miejscem na spacer z maluchem, zarówno chodzącym, jak i leżącym jeszcze w wózku są podpoznańskie Owińska. Znajdziemy tu atrakcje, które usatysfakcjonują nas i nasze pociechy.

Dojazd:
- pociągiem z dworca głównego w Poznaniu lub z dworca Garbary i Wschód - 25 minut. Trasa urokliwa, atrakcyjna krajobrazowo, będzie gratką dla malucha,
- samochodem drogą na Wągrowiec (ze Śródki Nowymi Zawadami, a potem przez Czerwonak) - uwaga korki,
- autobusami gminnymi z dworca Śródka (nie polecamy z uwagi na tłok i stanie w korkach).

Opis zaczynamy od dworca w Owińskach. Kierujemy się z niego na ul. Poprzeczną, którą idziemy pięknie wyremontowanym chodnikiem, aż do ul. Parkowej, którą z kolei przecinamy i kierujemy się do pierwszej atrakcji wózkingowej, jaką jest ogromny park przypałacowy razem z zaniedbanym pałacem.

Pałac jest późnoklasycystycznym obiektem, pochodzącym z lat 1804-06. Wybudowany dla
Ottona von Treskowa, ówczesnego właściciela Owińsk. Projektantem budowli był jeden z architektów berlińskich, być może Karol Fryderyk Schinkel lub Franciszek Catella. Właścicielami do II wojny byli spadkobiercy von Treskow. W czasie wojny w piwnicach tego pałacu urządzono nazistowską katownię. Po wojnie w pałacu mieściła się m.in. szkoła i przedszkole – wówczas stan budynku był jeszcze dobry. Sprzedany niesprawdzonemu nabywcy po 1989, został ogołocony z cenniejszych elementów wyposażenia. Dzisiaj ponownie własność gminy, zabezpieczona, lecz nieomal w ruinie. Wewnątrz szczególnie ciekawa jest trójnawowa sień z kolumnami oraz nakryty parasolowatym sklepieniem westybul. W ścianie frontowej centralny ryzalit poprzedzony portykiem z czterema doryckimi kolumnami podtrzymującymi balkon. Na piętrze obszerna sala przez całą szerokość budynku.

Po obejrzeniu parku z pałacem dalsza trasa wózkingowa prowadzi nas w strone głownej ulicy a właściwie drogi wojewódzkiej, prowadzącej do Wągrowca. Pokonujemy ją na przejściu dla pieszych (uwaga - duży ruch!), udając się w strone widocznych zabudowań przy klasztornych (tu duży parking dla osób przybywających autem). Po prawej widoczne sklepy spożywcze w których można zaopatrzyc się w potrzebne  artykuły.

Dalsza droga prowadzi do zabudowań cysterskich na które składają się: kościół pw. św. Jana Chrzciciela, obecnie parafialny – wybudowany w latach 1720-28 według projektu Pompeo Ferrariego, klasztor – wybudowany wg projektu Jana Catenazziego w 1700 r. i odbudowany po pożarze w 1720 r. przez Pompeo Ferrariego, a następnie przebudowany w latach 1873-75 dla potrzeb znajdującego się wówczas w nim Szpitala Psychiatrycznego, oraz plebania klasztorna. W budynkach poklasztornych znajduje się od 1952 r. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych, w którym pracował m.in. Tadeusz Piszczek - zasłużony dla Puszczy Zielonki i ziemi czerwonackiej folklorysta.

 
Wchodzimy na teren ośrodka i od razu skrecamy w lewo, gdzie czeka nas najwiesza atrakcja naszej trasy, czyli  pierwszy w Polsce Park Orientacji Przestrzennej i Ogród Zabaw.
 
Godziny otwarcia Parku Orientacji Przestrzennej  dla zwiedzających:
1. W dni powszednie:
Dla turystów indywidualnych w godzinach 9.00-11.00
Dla grup zorganizowanych (wymagana telefoniczna lub mailowa rezerwacja)
2. W soboty:
Dla turystów indywidualnych w godzinach 10.00-14.00
Dla grup zorganizowanych (wymagana telefoniczna rezerwacja)
3. W niedzielę i święta Park nieczynny.
 
Park przestrzenny to dawny ogród barokowy, przebudowany gruntownie na miejsce przyjazne rodzinie, z dużą ilością alejek, ławek, placów zabaw. Każdy znajdzie sobie tu coś dla siebie.
 
Po zwiedzeniu parku wracamy z powrotem do wyjścia i kierujemy się na droge którą przyszliśmy. Za bramą ośrodka skrecamy w lewo i idziemy drogą w dół, wzdłuż zabytkowego muru budynków po klasztornych (uwaga słaba nawierzchnia nalży zachowac ostrożność!). W końcu dochodzimy do kolejnej ważnej atrakcji - to Dąb Bartek - miejsce bajkowe, a wręcz romantyczno-baśniowe. Ogrmony dąb nad niewlekim strumykiem przebijający się przez 200 letni mur.
 
W czasach pogańskich stał tu ponoć posąg Światowida, lecz po przyjęciu chrześcijaństwa zatopiono go w nurtach Warty, a w jego miejscu posadzono dąb. Pewnego razu w tutejsze lasy zjechał na łowy król Władysław Jagiełło. W tym samym czasie trąba powietrzna wyrwała dąb i rzuciła go tuż nad Wartę. Jagiełło poznał historię dębu i postanowił posadzić na to miejsce nowe drzewo na pamiątkę nawrócenia Litwy i pobicia Krzyżaków od Grunwaldem. Posłał swego ulubionego rycerza Bartka do puszczy, by przyniósł drzewo z korzeniami. Posadzono drzewo według woli króla, a od tego, który je sadził wzięło imię, obecnie liczy sobie już ponad 600 lat. Podziwiał go sam cesarz Napoleon w 1806 r., gdy przejeżdżał przez Owińska. Podania ludowe głoszą, że przy dębie Bartku dzieje się dużo ciekawych rzeczy, pokutują dusze proszące o modlitwę.

Po tylu atrakcjach maluch z pewnością będzie już bardzo zmęczony. Pora więc wracać tą samą drogą do parkingu lub na dworzec kolejowy.

 

Komentarze   

 
+1 #1 Tetrow 2013-06-03 12:13
Fajny park, szkoda, że nieotwarty w niedziele!!!!
Cytować
 
 
+1 #2 Majka 2014-03-28 11:08
Nie wiem, po co w ogóle pisze się o tym parku. Godziny otwarcia są tak ustalone, by nikt go nie odwiedzał . Kto może przyjść do tego parku w godzinach od 9-11 ??? Dzieci są w tych godzinach albo w szkołach albo w przedszkolach.
Trzeba było od początku określić, że jest to park wyłącznie dla niewidomych i nie byłoby problemu, aczkolwiek niektóre sprzęty ustawione na placu zwłaszcza do wspinaczki po siatkach ( bardzo wysokie) są chyba raczej dla dzieci zdrowych.
Cytować
 
 
0 #3 Joanna 2014-07-02 11:52
Majko, przeczytaj troszkę o tym parku orientacji przestrzennej, bo ten artykuł pod którym wrzuciłaś komentarz nie ma wyczerpujących informacji. dzieci słabowidzące, to nie niewidome zupełnie, park jest udostępniany dla nas - ludzi ze zdrowym wzrokiem. poza tym we wakacje jest otwarty od 8.30 do 15.00:)
Cytować
 
 
+1 #4 Hanna 2014-07-08 21:10
Całkowicie podzielam opinię Majki !
Godziny otwarcia ...brak słów !!!!!!
Myślę że ta inwestycja trochę kosztowała więc fajnie by było gdyby mogło skorzystać z tego jak najwięcej dzieci bo chyba taki
powinien być cel .
Właśnie wybierałam się tam z wnuczką ale chyba to nie ma sensu bo licząc dojazd nie koniecznie z Poznania na parę chwil pobytu to nieporozumienie .
Cytować
 

Copyright © 2013-2015 wozking.pl