Drukuj

Do Śremu traktem zabytków i koni

Ocena użytkowników:  / 0


SZLAK SAMOCHODOWY, 13,5 km:

Szlak samochodowy ukazujący atrakcje turystyczne południowej Wielkopolski, łączący elementy krajoznawcze z rekreacyjnymi (konie)

Z Poznania dojazd drogami lokalnymi, najlepiej przez Mosinę i Żabno. W twj drugiej miejscowości warto zwrócić uwage na piękny, duży, drewniany kościół. Zbudowano go w 1789 (data na belce nad chórem) na planie krzyża, a poświęcono w 1792. Fundatorem był Jakub Biliński - właściciel wsi. Obiekt zbudowano w konstrukcji sumikowo-łątkowej i oszalowano. Posiada jedną nawę. W trzykondygnacyjnej wieży z kruchtą wisi dzwon z 1799. Wyposażenie jest późnobarokowe i pochodzi z 1790. Większość polichromii namalowano w 1956. W ołtarzu głównym XVIII-wieczne obrazy św. Jakuba Apostoła i św. Katarzyny. Inną atrakcją Żabna jest stary cmentarzyk ewangelicki na stokach Żabieńskich Gór. Tam można nie tylko się przewietrzyć, ale i spotkać z refleksją o historii. W Brodnicy odwiedzamy grób twórcy hymnu narodowego - Jóżefa Wybickiego. Stoi on na tyłach lokalnego kościoła św. Katarzyny. Pochodzi z 1880 i jest pusty. Prochy przeniesiono w 1923 roku do kościoła Św. Wojciecha w Poznaniu. W grobie obok nadal spoczywa żona Wybickiego - Estera Wybicka z domu Wierusz-Kowalska (1756-1824), a także ich syn - Łukasz Aleksander Wybicki, oficer Gwardii Cesarskiej Napoleona, uhonorowany Orderem Legii Honorowej. Po tych wszystkich zabytkach pora skierować się w stronę Jaszkowa - wsi związanej z bł. Edmundem Bojanowskim. Nas, a w zasadzie nasze dzieci, zainteresuje tu potężna stadnina koni - Centrum Hipiczne. Oferuje ono przejażdżki kucykami, a także wszelkie inne końskie atrakcje. Można tu stanąć na piknik, zwiedzić stajnie i podpatrzeć pracę stajennych. Po dłuższym pobycie kierujemy się w stronę Śremu, po drodze mijając potężny maszt radiowy w Górze. Dojeżdżamy do Śremu. W tym dość dużym mieście doskonałym miejscem wypoczynku są bulwary nad Wartą - miejsce spacerów, a także przytstań statków wycieczkowych pływających po Warcie. Ławeczkom towarzyszą rzeźby zasłużonych dla Wielkopolski postaci.


 {loadnavigation}
 
 
 
 
 
Drukuj

Taaaka ryba - czyli wycieczka z dziećmi nad jezioro Sarcz

Ocena użytkowników:  / 0

SZLAK SPACEROWY, 1,5 km:

Widokowy szlak nad jeziorem Sarcz, posiadający spore walory dydaktyczne. Pozwala dzieciom zapoznać się z polskimi rybami występującymi w rodzimych wodach rzek i jezior. Wszystko to zapewnia otwarty w 2013 Park Ryb Słodkowodnych.

Drukuj

Śremska lazurowa promenada

Ocena użytkowników:  / 3
SZLAK SPACEROWY, 2 km:

Szlak umożliwia poznanie najatrakcyjniejszych partii Śremu – miasta oddalonego od Poznania o około 30 km. Towarzyszy nam zieleń parkowa, a gwoździem programu jest nadwarciańska Promenada, której nie powstydziłyby się Międzyzdroje.
Drukuj

Atrakcje Wierzenicy czyli śladami romantycznego poety

Ocena użytkowników:  / 0

SZLAK TREKINGOWY. 2 km.

Szlak zapoznaje nas z romatyczną postacią poety Zygmunta Krasińskiego
i posiadłością rodu jego przyjaciół - Cieszkowskich w Wierzenicy.
To tutaj, pod starą sosną Zygmunt Krasiński czytał listy miłosne
od ukochanej Delfiny Potockiej.

Poniżej:

  • mapa okolic Wierzonki
  • jak dojechać do Wierzonki?
  • gdzie można z dziećmi odpocząć w Wierzonce?
  • co warto zobaczyć w Wierzonce?
  • Copyright © 2013-2015 wozking.pl