Drukuj

W żabim raju

Opublikowano w Poznań

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

SZLAK SPACEROWY, 1 km:

Typowy szlak na popołudnie. Łatwy dojazd, plac zabaw, piękny park, zabytki przyrody. Chwilowo ścieżka wąska, ale bez większych trudności.

SZLAK SPACEROWY, 1 km:

Typowy szlak na popołudnie. Łatwy dojazd, plac zabaw, piękny park, zabytki przyrody. Chwilowo ścieżka wąska, ale bez większych trudności.

POCZĄTEK:
Parkowanie w zatoczkach przy ul. Janiny Omańkowskiej na Podolanach. Zwykle są tam wolne miejsca. Przystanki autobusowe zlokalizowano na ul. Strzeszyńskiej, w pewnym oddaleniu. Połączenia linią 68 w kierunku centrum miasta, Winiar, Podolan i części Winograd.

Sama ulica Omańkowskiej to ciekawe miejsce. Jej zachodnia strona obsadzona jest starymi drzewami. To zabytki przyrody! 40 kasztanowców i jeden jesion wyniosły. Dają cień i ochłodę spacerowiczom w upalne dni. Przy mostku na rzeczce Wierzbak urządzono ładny plac zabaw - miejsce niewątpliwie godne odwiedzenia przez każdego maluszka.

My podążamy ulicą Omańkowskiej na południe, w kierunku ronda na ul. Strzeszyńskiej. Rondo musimy przebyć niejako na skos, zachowując uwagę na dobrze oznakowanych przejściach. Po przeciwnej stronie rozciągają się tereny parku edukacji ekologicznej im. Leszka Bergera.

W centrum założenia parkowego znajduje się niewielki zbiornik zaporowy na Wierzbaku. Wokół niego wytyczono aleje, ustawiono małą architekturę, postawiono drewnianą wiatę wypoczynkowo-obserwacyjną i miniwystawę poświęconą budkom lęgowym. Znajdują się tu także tablice edukacji ekologicznej, gdyż park tworzy zaplecze takiej edukacji dla dzieci i młodzieży z okolicznych szkół. Licznie występują tu ważki i ptaki wodne.

Okrążamy zbiornik od lewej strony, piękną, równą alejką, która niestety kończy się na przeciwległym skraju akwenu. Na jego końcu skręcamy w prawo i drugi raz w prawo, w wąską ścieżkę. Mijamy przystanek autobusowy i wracamy w punkt wyjścia, zamykając rundkę wokół stawu. Tu możemy się zapoznać z tablicami informacyjnymi na temat przyrody okolic, a także na temat patrona obiektu - prof. Leszka Bergera, wybitnego nzawcy żab i ślimaków. Prowadził on przełomowe w skali świata badania żab zielonych.

Komentarze   

 
0 #1 Patryk 2016-05-15 18:35
Fajnie było!
Cytować
 

Copyright © 2013-2015 wozking.pl