Drukuj

Gdy wózek nie da rady wykorzystaj chustę!

adm.

Od zawsze wiadomo, że wózek dziecięcy jest nieodzownym elementem każdego rodzica. Co jednak zrobić z wózkiem w trudno dostępnych i nieprzystosowanych dla rodziców miejscach?

Można go zastąpić chustą do noszenia dzieci.

Oto jakie są jej zalety:

Trzymanie dziecka w chuście to super sposób na zawiązywanie relacji. Dzieci uwielbiają poczucie bliskości z rodzicami, bicie serca i ich zapach.

Chusty do noszenia dzieci są także dobrym pomysłem dla mam i tatusiów będących w ciągłym ruchu. Jakich sytuacji może to dotyczyć?

Drukuj

Spacer najlepszą nauką?

Urszula Głowacka.

Spacer nie musi być nudną formą spędzania czasu. A gdyby każdy spacer był przygodą? Kolejnym sposobem na poznanie i spróbowanie czegoś nowego?

W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć metodę projektową. Zaciekawienie i nauczenie zadawania pytań jest najprostszą drogą rozwoju.

Metoda projektu polega na samodzielnym inicjowaniu, planowaniu, wykonywaniu i ocenie realizacji pewnych rozwijających zadań. Pozwala zatem dzieciom na samodzielne rozwijanie zainteresowań, kierowanie własnym uczeniem się podczas gdy rodzic pełni funkcję wspomagającą, organizującą i kierującą.

Jak to wygląda w praktyce? Tematem naszego spaceru mogą być roślinki. Najpierw pytamy dziecko jak takie rośliny powstają. Nie podajemy odpowiedzi ale proponujemy metodę odnalezienia tej odpowiedzi. Dowiedzieć się tego można np. w pobliskim ogrodzie czy parku.

Pod kasztanowcem można znaleźć kasztany, pod dębem żołędzie. Gdy dziecko odnajdzie odpowiedź na to skąd się biorą rośliny razem możecie się zastanowić jak się dzieje to, że z małych nasionek wyrastają duże. Sprawdzić to można w książkach albo obserwując, jak takie nasiono wzrasta w domu.

Wybierając tą ostatnią metodę potrzebujemy udać się do odpowiedniego sklepu by zakupić nasiono. Pytamy dziecko do jakiego sklepu chciałoby pójść. W sklepie samo musi odnaleźć odpowiednie nasiono, np. poprzez zapytanie sprzedawcę. Taką zabawę można rozwijać wciąż o nowe elementy. Najbardziej istotne w tej metodzie jest stawianie jak największej ilości pytań i dawanie czasu dziecku aby mogło rozwijać dany temat.

Zaletą takich sposobów spędzania spacerów jest rozwijanie kreatywności i samodzielności naszych pociech. Kiedy odnoszą sukces wzrasta ich poczucie własnej wartości.

Drukuj

Tato! Mamo! pobaw się ze mną!

Urszula Głowacka.

Spacery w ciepłe dni to doskonała okazja aby się trochę zatrzymać w wybranym przez nas miejscu, wyjąć dziecko z wózka i pokazać mu świat. Wiosną i latem spędzamy na świeżym powietrzu dużo więcej czasu. W co bawić się z naszymi pociechami tak by czas spędzony na dworze był przyjemny?

Poniżej przedstawiona jest propozycja kilku zabaw opartych na Metodzie Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Metoda ta pozwala kształtować u dziecka świadomość własnego ciała w przestrzeni, umiejętność dzielenia przestrzeni i nawiązywania kontaktu z innymi. Wspomaga rozwój dziecka poprzez ruch, kontakt emocjonalny i wzrokowy. Pozytywnym efektem ćwiczeń opartych na tej metodzie jest kształtowanie u dziecka poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie, rozwijanie zaufania do partnera.

Zabawa 1

 • „Naleśniki”: czyli rolowanie po kocu/trawie – rodzic klęczy obok leżącego na plechach dziecka, które ma wyciągnięte ręce za głowę. Zadaniem rodzica jest powoli i lekko obrócić (przetoczyć) dziecko na brzuch.
 • Zabawa 2

 • „Prowadzenie ślepca”- rodzic trzyma dziecko,które ma zamknięte oczy i prowadzi je. Po dojściu do celu można zmienić role.
 • Drukuj

  Jaka pora dnia jest odpowiednia na spacery?

  Urszula Głowacka.

  Spacery przynoszą wiele korzyści - tego jesteśmy pewni. Często mamy wątpliwości czy bardziej odpowiedni jest spacer przed, czy po południu?

  Z pewnością jedną z ważniejszych rzeczy jest ustalenie pory spaceru-tak by noworodek miał zachowany codziennie podoby rytm dnia. Regularność i powtarzalność pewnych zdarzeń daje maluszkowi większe poczucie bezpieczeństwa w świecie, który nagle okazuje się zaskakiwać tak wielką ilością nowych wrażeń.

  Zimą, kiedy wcześnie robi się ciemno, najlepszy będzie spacer przed południem. Wiosną i latem, kiedy jest ciepło i długo jasno, zaleca się wychodzenie z dzieckiem dwa razy dziennie: przed południem i po południu. W upalne dni dobrze jest unikać spacerów między godziną 11 a 16.

  Pamiętaj! Niezależnie od pory dnia dobrze jest przed wyjściem nakarmić maluszka, zmienić mu pieluchę i ubrać adekwatnie do pogody.

  Copyright © 2013-2015 wozking.pl